W Ministerstwie Edukacji Narodowej trwają pracę nad reformą programową.
MEN, po konsultacjach, nie zmienia kanonu lektur szkolnych.
Naukowcy z Komitetu Nauk o Literaturze PAN postulują w liście do minister edukacji Katarzyny Hall, by nie tworzyła żadnego spisu lektur.
Uczniowie Liceum Uzupełniającego w Iławie wraz z polonistką wystosowali list otwarty do ministra edukacji w sprawie nowego kanonu lektur szkolnych.
Gdy tekę ministra edukacji stracił Roman Giertych wydawało się, że może już być tylko lepiej. Nadal nam się tak wydaje, ale... Przyszłość jest niejasna, a jej przewidywanie, to jak wróżenie z fusów.
Najpilniejszym zadaniem jest teraz szybkie i gruntowne posprzątanie po ministrze. Społeczny Monitor Edukacji, który na bieżąco rejestrował działania MEN, teraz publikuje pierwszy rejestr zmian, które trzeba pilnie przeprowadzić, tak, aby zmniejszyć niekorzystne skutki, jakie edukacji przyniosła działalność Romana Giertycha.
W opublikowanym przez MEN z datą 26 lipca projekcie rozporządzenia w sprawie lektur szkolnych nadal nie ma Gombrowicza. Jednak 2 sierpnia Aneta Woźniak, rzeczniczka MEN poinformowała, że w kanonie lektur znajdą się fragmenty „Ferdydurke”.
Senator Jan Szafraniec (LPR) z przykrością przyjął decyzję uchylającą rozporządzenie w sprawie kanonu lektur szkolnych.
Premier jak powiedział, tak zrobił: Rada Ministrów wydała rozporządzenie uchylające rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej zawierające kanonu lektur szkolnych.
19 lipca premier Jarosław Kaczyński poinformował, że zmieni rozporządzenie ministra edukacji w sprawie kanonu lektur.
Minister Giertych przypisał autorstwo „Naszej szkapy” Henrykowi Sienkiewiczowi.
Minister Roman Giertych podpisał nowy kanon lektur szkolnych, stanowiący część rozporządzenia o podstawie programowej kształcenia ogólnego. Wydawałoby się, że sprawa, od kilku tygodni bulwersująca opinię publiczną została zakończona. Otóż nie całkiem.
Roman Giertych podpisał rozporządzenie, zawierające nowy kanon lektur szkolnych.
Należałam do bardzo nielicznej – najwyżej dziesięcioosobowej – grupy osób obecnych na konferencji uzgodnieniowej w sprawie lektur szkolnych.
13 czerwca w MEN odbyła się konferencja uzgodnieniowa dotycząca projektu rozporządzenia w sprawie lektur szkolnych.
W środę 13 czerwca w Ministerstwie Edukacji Narodowej odbędzie się konferencja uzgodnieniowa w sprawie lektur
W projekcie rozporządzenia Ministerstwa Edukacji z 24 maja (podstawa programowa kształcenia ogólnego), który dostały do konsultacji inne resorty oraz organizacje społeczne, nie było książek Herlinga-Grudzińskiego. Jednak już 3 czerwca "Inny świat" po cichu wrócił na listę lektur. Następnego dnia (4.06) dopisano również „Zbrodnię i karę".
Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad nową listę lektur szkolnych, która ma obowiązywać od przyszłego roku szkolnego. Bez Gombrowicza, Kafki, Dostojewskiego, Goethego.