Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Uczniowie w sprawie kanonu lektur

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Uczniowie Liceum Uzupełniającego w Iławie wraz z polonistką wystosowali list otwarty do ministra edukacji w sprawie nowego kanonu lektur szkolnych.

Liceum uzupełniające to dwuletnia szkoła, która ma przygotowywać do egzaminu maturalnego. Według jej uczniów, tym czasie i przy normalnym obciążeniu obowiązkami szkolnymi, nie ma możliwości przeczytania wszystkich zamieszczonych w spisie lektur pozycji.

„Zwracamy się wiec z prośbą o ograniczenie ilości lektur do najważniejszych pozycji z uwzględnieniem realnych umiejętności uczniowskich i czasu, który mogą poświęcić uczniowie na spełnienie tego obowiązku. Obecna sytuacja bowiem łamie wszelkie normy konstytucyjnej ochrony w zakresie ilości godzin pracy. Z języka polskiego czyni przedmiot narodowych tortur, sadystycznie pozbawiających nas zdrowych oczu, snu i poczucia dobrze spełnionego obowiązku. Często zmusza nas do korzystania z prymitywnych bryków i łamania zasad moralnych z tym związanych. Uniemożliwia jakąkolwiek refleksję na temat przeczytanych dzieł literackich. Niszczy wszelkie przypuszczenia o tym, jakoby literatura piękna powstawała po to, aby te książki czytano dla przyjemności.”

Głos Nauczycielski, 30.10.2007
I. D., 2 listopada 2007

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży