Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Walka o Gombrowicza trwa

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Roman Giertych podpisał rozporządzenie, zawierające nowy kanon lektur szkolnych. Do kanonu powrócili Goethe, Kafka, Conrad, Witkacy, Herling-Grudziński, pojawiło się też kilka dodatkowych nazwisk zaproponowanych przez ministra kultury Kazimierza M. Ujazdowskiego i polonistów. W kanonie jest w sumie ponad 50 nowych książek, w tym w szkole podstawowej „Władca Pierścieni” Tolkiena, a w klasach wyższych m.in. „Pamięć i tożsamość" Jana Pawła II, "Wujek Karol. Kapłańskie lata Papieża" Pawła Zuchniewicza "Kamień na kamieniu" Wiesława Myśliwskiego i "Cesarz" Ryszarda Kapuścińskiego.
Gombrowicz jednak do kanonu nie powrócił – i to mimo wielu protestów i apeli w tej sprawie, także ze strony ministra Ujazdowskiego.

Po rozmowie z ministrem Ujazdowskim Jarosław Kaczyński wstrzymał rozporządzenie w sprawie kanonu lektur szkolnych i postanowił, że zostanie ono opublikowane po konsultacjach z naukowcami, głownie polonistami.

Jednak w „Dzienniku” opublikowana została zapowiedź Romana Giertycha, zgodnie z która nowe rozporządzenie wejdzie jednak w życie już w nadchodzącym tygodniu – oznaczałoby to że nowy kanon lektur będzie obowiązywać w roku szkolnym 2007/08. Zdaniem Giertycha, premier zaakceptował nowy kanon, zaś konsultacje z polonistami odbędą się później i – jeśli zaowocują jakimiś uwagami – to uwagi te zostaną ewentualnie uwzględnione w kolejnym rozporządzeniu.

Weekendowa „Wyborcza” publikuje szczególny dwugłos – „G kontra G, czyli debata, której nie było” – zestawiając fragmenty najnowszego wywiadu z Giertychem, opublikowanego w „Naszym Dzienniku”, z cytatami z Gombrowicza.

Pełna treść projektowanego rozporządzenia dotyczącego lektur dostępna jest na stronie internetowej www.bip.men.gov.pl

Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita, Dziennik 04.07.2007, 05.07.2007, 06.07.2007, 07.07.2007
A. D., 8 lipca 2007

Zobacz też:
Nowy projekt kanonu lektur

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży