Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Zamieszanie wokół e-podręczników: czystki i obietnice

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
We wrześniu 2015 r., po trzech latach prac, do szkół mają trafić e-podręczniki. Ma ich być łącznie 64 - do wszystkich 14 przedmiotów wykładanych w procesie nauczania ogólnokształcącego. Wg Ośrodka Rozwoju Edukacji, odopowiedzialnego za ich przygotowanie, będzie z nich korzystać 40% uczniów i uczennic. Tymczasem ORE zwolnił właśnie koordynatorkę projektu i zatrudnionych w projekcie ekspertów.

Wg ORE, jakość materiałów, które ORE otrzymał od partnerów jest niezadowalająca. Ośrodek przyznał też, że nie wie kiedy partnerzy projektu wykonają swoją pracę zgodnie z oczekiwaniami i był zmuszony unieważnić przetarg na przeprowadzenie szkoleń dla nauczycieli z wykorzystania e-podręczników.

MEN poszukuje teraz specjalistów, którzy podejmą się kontynuowania tego zadania.

Gazeta Wyborcza przypomina, że e-podręczniki powstają w Poznaniu, gdzie siedzibę ma Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS), które od jesieni 2012 r. jest partnerem technologicznym rządowego projektu. Tamtejsi specjaliści zbierają od pozostałych partnerów (Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz jednego z największych wydawnictw - Grupy Edukacyjnej z Kielc) treści do e-podręczników, tworzą interfejs, są też odpowiedzialni za platformę, na którą trafią książki. Rola tych zewnętrznych partnerów się póki co nie zmienia. Ze stanowiska odwołana została natomiast koordynatorka, specjalistka od e-learningu, która koordynowała projektem od maja 2014 roku oraz zatrudnieni w ORE eksperci i ekspertki.

Poprzedni koordynator, Krzysztof Wojewodzic, jak przypomina Wyborcza, odszedł z ORE po dwóch latach pracy w projekcie. Mówił wówczas w wywiadzie dla jednego z portali edukacyjnych, że nie zgadzałe się ze sposobem wdrażania darmowego podręcznika. Uważał, że nie po to wydaje się 50 mln zł na projekt cyfrowych podręczników, aby równolegle za dziesiątki milionów drukować papierowe elementarze, satnowiące, jego zdaniem, "cywilizacyjny krok wstecz".

Rzeczniczka MEN mówiła Gazecie Wyborczej, że obecne zwolnienia nie zagrożą projektowi. I że chodzi w nich o jakość projektu i tempo prac. Obecnie MEN poszukuje nowych ekspertów i ekspertek.

Serwis Samorządowy PAP, 2.01.2015, Gazeta Wyborcza, 18.12.2014


A.B., S.K., 2 stycznia 2015

Zobacz też:
E-podręczniki na Śląsku (styczeń 2009)
Projekt rozporządzenia w sprawie dopuszczania programów i e-podręczniki (kwiecień 2009)
Podręczniki obowiązkowo w formie elektronicznej (lipiec 2011)
E-podręczniki - ale jakie? (wrzesień 2011)
MEN skontroluje ORE (lipiec 2012)
ORE: unieważnienie wyników konkursu na partnerów projektu „E-podręczniki” (lipiec 2012)
Prezentacja interaktywnego e-podręcznika do edukacji wczesnoszkolnej (październik 2014)

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży