Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Nieprzekonani rodzice sześciolatków

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Rodzice z Warszawy i Gdańska, którzy od miesięcy protestują, także na założonych przez siebie stronach internetowych, przeciw obniżeniu wieku szkolnego, napisali list do Rzecznika Praw Obywatelskich, pod którym zebrali ponad 10 tys. podpisów.

Rodzice sześciolatków, inicjatorzy akcji „Ratuj maluchy” podkreślają, że nie chodzi im o to, że sześciolatki nie nadają się do nauki w szkole, tylko o to, że tak wielka zmiana nie została w ogóle przygotowana. Pytają: Czy wysłanie do szkół sześciolatków nie łamie praw dziecka? Gdzie szkoły pomieszczą dwa razy więcej pierwszoklasistów? Zwracają też uwagę, że w jednej klasie spotkają się siedmiolatki przygotowane do nauki po zerówce oraz sześciolatki - część bez doświadczenia z przedszkolem. W Polsce do przedszkola chodzi tylko 30% dzieci w wieku 3-5 lat, a dla pięciolatków zerówek nie będzie. MEN zlikwiduje je po obniżeniu wieku szkolnego.
W liście rodzice napisali: „Nie widzimy żadnych przygotowań do tak znaczącej zmiany ani szansy, żeby w trudnej sytuacji szkolnictwa przystosowanie było możliwe. A przy późniejszym naborze do gimnazjum, liceum i na studia dzieciom z tego rocznika będzie dużo trudniej dostać się do wybranej szkoły”.

Rodzice proszą Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego o opinię, czy program MEN nie łamie praw dziecka, oraz o pośrednictwo w kontaktach z ministerstwem.

Gazeta Wyborcza, 2.06.2008, Rzeczpospolita, 6 czerwca 2008
A. D., 2 czerwca 2008

Zobacz też:
Strona akcji "Ratuj maluchy"
Obniżenie wieku obowiązku szkolnego wzbudza silne emocje
Przygotowanie szkół do przyjęcia sześciolatków
Rodzice protestują przeciwko obnizeniu wieku szkolnego

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży