Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Badania czasu pracy nauczycieli i nauczycielek

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Na przełomie lutego i marca ruszy pierwszy etap badania czasu pracy nauczycieli - wywiady grupowe. W nowym roku szkolnym 2011/12 ankietowanych będzie 6,5 tys. pedagogów i pedagożek.

Wywiady grupowe zostaną zrealizowane w 24 grupach nauczycieli. Łącznie obejmą ok. 200 osób. Będą dotyczyły trzech tematów badawczych: czynności zawodowe nauczyciela, regulacje prawne czynności zawodowych nauczyciela a codzienna praktyka oraz warunki pracy nauczycieli. Drugi etap badań to badanie ilościowe, które ma mieć dwa komponenty: badanie ankietowe i badanie czasu pracy (tzw. dzienniczek).

W badaniu ankietowym badane będą nie tylko czas pracy, ale również warunki pracy nauczycieli. Ankieta opiera się na tzw. katalogu czynności zawodowych - pogrupowanych w kategorie czynnościach wykonywanych przez nauczyciela, zarówno w szkole, jak i poza nią. Pytania dotyczyć będą czynności wykonywanych w ubiegłym tygodniu oraz wykonywanych cyklicznie (w ciągu roku, semestru, miesiąca). Ankieta ze szczegółowymi pytaniami dopiero powstanie.

Każdy badany nauczyciel i nauczycielka zrelacjonuje tylko jeden dzień swojej pracy (a nie trzy, jak wcześniej planowano). Ma to zmniejszyć obciążenie pedagogów, biorących udział w badaniach czasu pracy. Taką decyzję podjęto po konsultacjach ze związkami zawodowymi, które uczestniczą w roboczych dyskusjach, dotyczących metodologii badania.

Dzienniczki realizowane będą techniką tzw. wywiadu dnia następnego, przeprowadzonego z nauczycielem przez ankietera. Wybrani nauczyciele będą losowo przypisani do konkretnych dni, tak żeby zapewnić odpowiednią reprezentację nauczycieli różnych przedmiotów, okresów w roku szkolnym, dni tygodnia.

Pierwszy etap badania czasu i warunków pracy nauczycieli, czyli wywiady grupowe., zrealizuje wyłoniona w przetargu firma SMG/KRC Poland Media Sp. z o.o.

„Istotne jest, że badanie ma charakter dobrowolny. W związku z powyższym brak jest podstaw do stosowania jakichkolwiek konsekwencji w przypadku niewyrażenia przez nauczyciela zgody na uczestniczenie w badaniu” – mówiła wiceminister edukacji Lilla Jaroń w odpowiedzi na pytanie posła Jarosława Matwiejuka.

Nie przewiduje się również wynagrodzenia dla nauczycieli, którzy wezmą udział w badaniu. Przewidywany jest ewentualnie zwrot kosztów dojazdu, jeśli to będzie konieczne, do miejsca, gdzie odbywać się będą wywiady.

Serwis Samorządowy PAP, 11.02.2011, Serwis Samorządowy PAP, 14.02.2011, Serwis Samorządowy PAP, 16.02.2011
A.B./A.D., 16 lutego 2011

Zobacz też:
Będą badania czasu pracy nauczycieli (październik 2010)
IBE zaczyna badać czas pracy nauczycieli (grudzień 2010)

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży