Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

IBE zaczyna badać czas pracy nauczycieli

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Po powrocie z zimowych ferii 8,5 tys. nauczycieli i nauczycielek z całego kraju na zlecenie Instytutu Badań Edukacyjnych będzie wypełnić specjalne ankiety, które pokażą, co i jak długo robią w ramach służbowych obowiązków. Kilkuset z nich dodatkowo zostanie uzbrojonych w dzienniczki, w których będą musieli na bieżąco, co kilka minut, notować, co robią podczas dnia pracy.

W próbie mają wziąć udział nauczyciele wszystkich rodzajów szkół, ze wszystkich regionów Polski, miast i wsi, szkół dużych i małych. Pierwsze wyniki mają być znane jeszcze przed końcem roku szkolnego. MEN chce w ten sposób sprawdzić ile czasu pracują nauczyciele.

IBE twierdzi, że wyniki będą wiarygodne, bo zapiski 400 nauczycieli weryfikować będzie ankieta sporządzona wśród 7,5 tys. osób.

Według ubiegłorocznych badań Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi nauczyciele w czasie wywiadów deklarowali, że spędzają na zawodowych czynnościach 33 godziny. Prawie 30 proc. ankietowanych przyznawało, że pracuje znacznie więcej niż 40 godzin w tygodniu, a spora część, że mniej niż 30 godzin.

Gazeta Prawna, 8.12.2010
A.B./A.D., 8 grudnia 2010

Zobacz też:
Będą badania czasu pracy nauczycieli (październik 2010)
Posiedzenie Zespołu ds. statusu zawodowego nauczycieli (październik 2010)

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży