Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

ZNP szykuje się do strajku

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
8 kwietnia Zarząd Główny ZNP zdecydował, że w przypadku niespełnienia związkowych postulatów 27 maja odbędzie się strajk pracowników oświaty.

Wcześniej ZNP przeprowadził ankiety wśród nauczycieli zawierające pytanie czy chcą wziąć udział w strajku w sprawie podwyżek. Spośród ponad 60 tys. odpowiedzi 5 tys. ankietowanych jest za "przeprowadzeniem strajku wielodniowego" (czyli strajku w trakcie matur), a 3 tys. deklaruje, że weźmie w nim udział. Za strajkiem jednodniowym opowiedziało się jednak 39 tys. nauczycieli.

Zarząd ZNP zdecydował, że strajk nauczycieli odbędzie się w tych szkołach i przedszkolach, w których w referendum poprze go ponad 50 proc. pracowników. Strajk ma się odbyć 27 maja, sześć dni po terminie matur pisemnych. Nauczyciele przyjdą do pracy, ale nie będą ani uczyć, ani egzaminować – powiedział w TVN24 szef ZNP Sławomir Broniarz. Problem będą więc mieli ci maturzyści, którzy akurat tego dnia będą zdawać egzamin ustny.

Związkowe postulaty strajkowe to gwarancja podwyżek o 50 proc. do 2010 r., pozostawienie wcześniejszych emerytur i "Karty nauczyciela".

Wiceminister edukacji Krystyna Szumilas twierdzi, że dialog rządu ze związkowcami na temat emerytur i płac już został rozpoczęty i prowadzony jest w Komisji Trójstronnej.

Do jednodniowego strajku prawdopodobnie nie przystąpi oświatowa „Solidarność”. „Solidarność” także domaga się podwyżek i zachowania przywilejów emerytalnych i także pozostaje w sporze z rządem, jednak prawdopodobnie ogłosi własną formę akcji protestacyjnej. Decyzja zapadnie w ciągu najbliższego tygodnia.

Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita, www.znp.edu.pl, 08-09.04.2008
A. D., 8 kwietnia 2008

Zobacz też:
Spór o emerytury pomostowe
Rozmowy płacowe

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży