Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Żłobek w każdej gminie

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Do konsultacji międzyresortowych trafił projekt ustawy Ministerstwa Pracy o formach opieki nad małymi dziećmi. Według projektu, opiekę nad dzieckiem będzie można organizować na wiele sposobów: jako klub, ogródek dziecięcy (w którym dzieci spędzałyby 5 godzin dziennie) czy dziennego rodzica (gdzie wykwalifikowana opiekunka zajmuje się maksymalnie piątką maluchów we własnym mieszkaniu). Planowana jest też ulga podatkowa z tytułu zatrudniania niani.

Minister pracy Jolanta Fedak chciałaby, aby projekt ustawy o żłobkach i bonach trafił do Sejmu już we wrześniu i został uchwalony do końca roku. Miałby zacząć obowiązywać od stycznia 2010 roku.
Organizacje kobiece od lat dopominają się o zwiększenie liczby żłobków. Teraz minister pracy Jolanta Fedak zapowiada uruchomienie programu rządowego „Żłobek w każdej gminie”.

„To nie musi być żłobek w rozumieniu instytucji, ale np. dziennego rodzica czy ogródka dziecięcego. Finansowanie odbyłoby się na takiej zasadzie, zgodnie z którą teraz buduje się orliki: część daje samorząd, część państwo" – wyjaśnia minister Fedak. I przekonuje, że stworzenie żłobka w każdej gminie to konieczność. "Aby kobiety mogły pójść do pracy, muszą mieć zapewnioną opiekę nad dzieckiem" – argumentuje.

Potrzeby są ogromne: z danych Komisji Europejskiej wynika, iż w Polsce dzieci najrzadziej ze wszystkich krajów Unii chodzą do żłobków. Korzysta z nich zaledwie 2 proc. maluchów. Średnia unijna to 26 proc. W wielu krajach wskaźnik sięga jednak 50 proc, a w Danii nawet go przekracza.

Dziennik, Polska, Głos Nauczycielski, 13.07.2009
A.D./A.R./A.B., 13 lipca 2009

Zobacz też:
Założenia do ustawy o formach opieki nad małymi dziećmi
Raport o kapitale intelektualnym Polski – skrót i komentarz

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży