Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Przeciwko zbieraniu szczegółowych danych o uczniach

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Gromadzenie szczegółowych danych o uczniach wraz z opiniami psychologicznymi o nich przewiduje projekt ustawy o systemie informacji oświatowej (SIO). Pracuje nad nim Sejm.

Projekt zakłada, że dla każdego ucznia będzie utworzony zbiór danych z numerem PESEL, imieniem i nazwiskiem. Ma to pomóc w śledzeniu edukacji dziecka, by np. sprawdzić, czy realizuje obowiązek szkolny. Baza systemu informacji oświatowej miałaby być także pomocna przy przeprowadzaniu egzaminów i wydawaniu świadectw.

„Dokładne dane o uczniach, np. ilu w danej gminie jest niepełnosprawnych, są również potrzebne do wyliczenia prawidłowej subwencji” – tłumaczył w Rzeczpospolitej Grzegorz Żurawski, rzecznik prasowy MEN.

Jak podaje Rzeczpospolita, fundacja Rodzice Szkole wraz z innymi organizacjami zrzeszającymi rodziców i ekspertów ma wątpliwości, czy centralne gromadzenie szczegółowych informacji jest konieczne. Zbierają więc podpisy przeciwko wprowadzeniu ustawy. „Wysłaliśmy też nasz sprzeciw do premiera, marszałka, rzecznika praw obywatelskich i rzecznika praw dziecka” – mówi Wojciech Starzyński, prezes Fundacji i założyciel Społecznego Towarzystwa Oświatowego. „Chcemy pozostawienia obecnego rozwiązania, czyli podawania ogólnych danych statystycznych. Szczegółowe informacje powinny zostać w szkole. Inaczej mogą się dostać w niepowołane ręce.”

Ministerstwo zapewnia, że dostęp do szczegółowych danych nadal będą miały te instytucje, co obecnie, np. szkoła, komisje egzaminacyjne, samorząd, a resort będzie sięgał tylko do danych statystycznych.

Tymczasem PiS twierdzi, że projekt ustawy o Systemie Informacji Oświatowej (SIO) pozwala na niekonstytucyjne gromadzenie danych o uczniach i zapowiada zaskarżenie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.


PiS żąda od premiera natychmiastowego wycofania projektu ustawy, a od głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych zajęcia jednoznacznego stanowiska w tej sprawie i powstrzymania prac nad ustawą. PiS będzie blokowało ustawę wszelkimi dostępnymi sposobami, a - jeśli zostanie ona uchwalona i podpisana przez prezydenta - zaskarży ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Rzeczpospolita, 5.02.2011, Rzeczpospolita, 8.02.2011
A.B./A.D., 8 lutego 2011

Zobacz też:
Rząd przyjął założenia do nowej ustawy o systemie informacji oświatowej (kwiecień 2010)

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży