Polscy europosłowie w Strasburgu bronią krzyża

Ośmiu europosłów z Polski wsparło Rzym przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Jak pisze Rzeczpospolita, Polacy znaleźli się w grupie 33 eurodeputowanych z różnych krajów, którzy przyłączyli się do słynnej sprawy Lautsi przeciw Włochom. 30 czerwca Europejski Trybunał Praw Człowieka po raz drugi zajmie się skargą na obecność krzyża we włoskiej szkole.

Włoski rząd, który argumentował, że krucyfiks powinien pozostać w szkołach, bo jest symbolem włoskiej historii i kultury, odwołał się od decyzji Trybunału. Poparło go, przystępując do sprawy jako tzw. strona trzecia, aż dziesięć państw, kilka organizacji, a także – co niezwykle rzadkie – posłowie Parlamentu Europejskiego, m.in. z Polski, Niemiec, Słowacji, Hiszpanii czy Węgier.

„Chcemy pokazać nasze przywiązanie do tego symbolu – powiedział Rzeczpospolitej Bogusław Sonik, europoseł PO, który poparł włoski rząd. – Trybunał nie powinien ingerować w takich sprawach w ustawodawstwo krajowe, bo narusza podstawy miru, na jakim oparte jest życie społeczne. Można to wręcz odebrać jak próbę spychania Kościoła do kruchty, co od dawna jest marzeniem antyklerykałów.”

Na przystąpienie do skargi po stronie Włoch nie zdecydował się polski rząd. – Było to rozważane – przyznaje Piotr Paszkowski, rzecznik polskiego MSZ. – Ale to trudna sprawa. Jest wiele argumentów „za” i „przeciw”. Ostatecznie przeważyła opcja, by nie przystępować.

Do sprawy po stronie Włoch przystąpiły natomiast rządy: Litwy, Malty, Rosji, Grecji, Bułgarii, Rumunii, Cypru, Armenii, Monako i San Marino, a także m.in. European Centre for Law and Justice – organizacja zrzeszająca prawników chrześcijan.

Po stronie Lautsi do sprawy przyłączyło się natomiast kilka dużych organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka, w tym International Commission of Jurists, Interights i Human Rights Watch.

Rzeczpospolita, 18.06.2010
A.B./A.D., 18 czerwca 2010