Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Nowelizacja ustawy oświatowej uchwalona i podpisana

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Miesiąc zajęło wniesienie do Sejmu, uchwalenie i podpisanie nowelizacji ustawy oświatowej, którą min zniesiono obowiązek szkolny dla sześciolatków i obowiązek przedszkolny dla dzieci pięcioletnich.

Jak przypomina MEN, nowelizacja wprowadza obowiązek szkolny od siódmego roku życia od roku szkolnego 2016/2017 i obowiązek przedszkolny od 6 roku życia. Wszystkie dzieci 4- i 5-letnie mają mieć zapewnione miejsce realizacji wychowania przedszkolnego (od 1 września 2017 r., także dzieci 3-letnie).

Generalnie nowelizacja objęła wszystkie te zmiany, które MEN zaprojektowało na przełomie listopada i grudnia.

W części dotyczącej finansowania zmian Anna Zalewska napisała: „Z uwagi na przeprowadzaną zmianę dotyczącą podwyższenia wieku obowiązku szkolnego do 7 lat, znaczna część dzieci w wieku 6 lat pozostanie objęta wychowaniem przedszkolnym. W związku z tym, przewiduje się, że w okresie tych 4 miesięcy 2016 r. (tj. wrzesień – grudzień) gminy będą musiały zwiększyć wydatki ponoszone na wychowanie przedszkolne. W związku z tym, wcześniej ustalona kwota dotacji na 2016 rok w wysokości 1.305 zł, będzie zwiększona do 1.370 zł. Gminy nadal będą zobowiązane do zapewnienia miejsc w placówkach wychowania przedszkolnego dla wszystkich uprawnionych dzieci”.

MEN, 5.01.2016 r., 7.01.2016

A.B., 7 stycznia 2016

Zobacz też:
Projekt nowelizacji ustawy oświatowej (grudzień 2015)

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży