Krzyż w szkole nie łamie zasady świeckiego państwa

Wielka Izba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu podważyła wyrok sądu I instancji i przyznała władzom Włoch rację w sprawie wieszania krzyży w publicznych szkołach. Sędziowie uchylili rozstrzygnięcie z listopada 2009 r., które stwierdzało, że obowiązek wieszania w szkołach publicznych symboli religijnych godzi w prawa człowieka, wolność wyznania oraz prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami. Władze Włoch odwołały się od tego wyroku przekonując, że krzyż na ścianie publicznych szkół jest tylko przejawem narodowej tradycji i nie łamie zasady świeckiego państwa. Wielka Izba ETPC, czyli zgromadzenie wszystkich 17 sędziów trybunału, przyznała rządowi Włoch rację.

Głos Nauczycielski, 18.03.2011
A.B./A.D., 18 marca 2011