Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

A rodzice wcale nie chcą religii w szkole...

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Na zlecenie dziennika „Polska” firma ARC Rynek i Opinia zbadała zdanie rodziców na temat nauczania religii. Prawie 51% badanych chce, aby katecheza wróciła do parafii. Tylko 35% badanych uważa, że lekcje religii powinny zostać w szkole.

Obecna sytuacja sprawia, że dla wielu uczniów katecheza stała się jednym z wielu nielubianych przedmiotów szkolnych. To nie służy ani szkole, ani Kościołowi. „Wyniki tego sondażu to głos za tym, żeby religia stała się czymś więcej niż jednym ze szkolnych przedmiotów, żeby była nauczaniem życia we wspólnocie parafialnej, kształtowała więź z lokalną społecznością kościelną” - mówi ojciec Jacek Prusak, jezuita i katecheta z wieloletnim stażem.

Konkretne rozwiązanie tego problemu podaje dyrektor Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski: „Na pewno nie należy całkowicie rezygnować z religii w szkole, ale część lekcji katechezy przeniósłbym do parafii. Taki system mieszany wprowadzili niedawno Litwini, bo zauważyli, że katechizowanie wyłącznie w szkole przynosi za małe owoce.”

Ojciec Prusak zwraca również uwagę na inny problem: „Rzeczywiście jest tak, zwłaszcza w dużych miastach, że katecheza jest oderwana od życia parafialnego” - mówi. – „Licealiści, a coraz częściej także gimnazjaliści czy uczniowie podstawówek, uczą się w innych częściach miasta, niż mieszkają, więc za ich katechizację odpowiadają ludzie z "obcych" parafii. A to sprawia, że uczniowie tracą więź z własną wspólnotą.”

Bardziej radykalne zdanie ma socjolog Józef Baniak, profesor UAM w Poznaniu. Jego zdaniem problem może rozwiązać tylko wycofanie religii ze szkół i przywrócenie ich do salek katechetycznych. „ Przygotowuję podobne badanie wśród uczniów i wstępne wyniki mówią, że powrotu religii do salek parafialnych chce ponad 70 proc. gimnazjalistów i licealistów.
W szkole powinny być prowadzone rzetelne zajęcia z religioznawstwa, na których uczono by o wszystkich ważnych religiach świata, pokazywano by ich założenia teologiczne, filozoficzne” - proponuje prof. Baniak.

Badanie pokazało też, że rodzice uczniów chodzących na lekcje religii bardzo wysoko cenią kwalifikacje katechetów. O tym, że księża i świeccy nauczyciele religii są dobrze przygotowani do nauczania, jest przekonanych prawie 70 proc. Polaków. Źle ocenia ich tylko 18 proc. badanych.

Dziennik „Polska”, 22.09.2008
I. D., 22 września 2008

Zobacz też:
Aprobata dla religii w szkole

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży