Monitor.edu.pl / Ogłoszenia projektu Kanał RSS: Monitor Edukacji

Seminarium na temat nauczania religii

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz Szkoła Prawa Amerykańskiego UJ zapraszają na zapraszają na seminarium pt. Values at school: teaching religion, ethics or philosophy? Polish and American perspectives.

Seminarium (prowadzone w języku angielskim) odbędzie się 11 czerwca (środa), w godz. 11.00 – 14.00 w sali konferencyjnej Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, ul. Zgoda 11, Warszawa. W seminarium udział wezmą:

Ks. prof. Krzysztof Warchałowski – profesor na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Prowadzi zajęcia z zakresu praw człowieka, prawa do wolności myśli, sumienia i religii, prawa wyznaniowego i konkordatowego. Współpracuje z Helsińską Fundacją Praw Człowieka prowadząc wykłady w ramach Szkoły Praw Człowieka. Jest autorem licznych publikacji, w tym książki pt. „Prawo do wolności myśli sumienia i religii
w Europejskiej Konwencji Prawa Człowieka i Podstawowych Wolności”, Lublin 2004.

Prof. Jay Wexler – profesore prawa konstytucyjnego na Boston University College of Law, specjalista między innymi z zakresu prawa wyznaniowego oraz problematyki wolności sumienia i wyznania. Jego ostatnie publikacje obejmują: “Protecting Religion Through Statute: The Mixed Case of the United States,” 5(3) Review of Faith and International Affairs 17 (2007); “Too Much, Too Little: Religion in the Public Schools,” 6 University of Maryland Journal of Race, Religion, Gender, and Class 107 (2006). Obecnie przebywa w Polsce jako Fulbright Scholar na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie prowadzi kurs na temat stosunku państwa do kościołów oraz związków wyznaniowych w USA

Dorota Pudzianowska – prawnik w Fundacji Helsińskiej oraz doktorantka na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W Fundacji zajmuje się między innymi sprawami z zakresu wolności myśli, sumienia i religii. Przygotowała opinię przyjaciela sądu w sprawie Grzelak p. Polsce, która dotyczy problemu z nauczaniem etyki w polskich szkołach.

Dyskusję poprowadzi dr Adam Bodnar, sekretarz Zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, koordynator programów prawnych Fundacji.

A. D., 9 czerwca 2008

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży