Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Za rok obowiązkowa matura z matematyki

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
W tym roku 19% (87 tys.) maturzystów zdecydowało się zdawać pisemną matematykę. Na przyszłorocznej maturze ten przedmiot będą obowiązkowo pisali wszyscy. Do końca maja uczelnie mają ustalić kryteria naboru na rok 2010/2011. Część już zapowiada, że matematyka w przyszłorocznej rekrutacji może decydować o dostaniu się nawet na studia filologiczne.

Obowiązkowa matematyka wraca na maturę po ponad ćwierćwiecznej przerwie. Ostatni raz zdawali ją uczniowie i uczennice w roku 1983. Nowy egzamin nie ma być jednak tylko sprawdzianem z rachunków, ale też z logicznego myślenia i umiejętności strategicznych.

„To sprawdzian nie tylko uczniów, ale też systemu oświaty – podkreśla dyrektor CKE prof. Krzysztof Konarzewski. – Egzamin może pokazać, ilu nauczycieli liberalnie podchodzi do obowiązków. Zdarza się, że między nimi a uczniami, którzy wybierają się na kierunki humanistyczne, jest niepisana umowa, by ulgowo traktować ich na zajęciach z przedmiotów ścisłych.”

Pierwsze ogólnopolskie maturalne egzaminy zewnętrzne, czyli oceniane przez zewnętrznych egzaminatorów, odbyły się w 2005 roku. Był to też najlepszy rok dla matematyki. Zdawało ją 28,5 proc. uczniów. W 2006 r. chętnych było 22 proc. Rok później – 24 proc. W ubiegłym roku liczba zdających ten przedmiot spadła do 18 proc., w tym pisze go 19 proc. Od lat najpopularniejsze przedmioty do wyboru to: geografia (w tym roku 40 proc.), wiedza o społeczeństwie (28 proc.), biologia (23 proc.). Maturzyści obowiązkowo zdają egzaminy pisemne: z polskiego, wybranego przedmiotu i języka obcego (najpopularniejszy angielski – 80 proc.), oraz dwa ustne: z języka polskiego i obcego.

CKE w listopadzie 2009 roku planuje przeprowadzenie ogólnopolskiej próbnej matury z matematyki. Zachowany ma być reżim prawdziwej matury. Egzaminy ocenią zewnętrzni egzaminatorzy. Podane zostaną wyniki, będzie wiadomo, ilu maturzystów zdałoby egzamin, a ilu nie – zapowiada prof. Konarzewski. Próba nie będzie jednak obowiązkowa.

Obowiązkowy egzamin z matematyki to też test dla komisji. Bo arkusze zadań maturalnych na przyszły rok przygotowywane są według nowych zasad. Powołany został zespół 13 ekspertów, którzy tworzą zadania, spośród których wybrane zostaną zadania na egzamin.

Rzeczpospolita,, 4 maja 2009, Rzeczpospolita, 13.05.2009
A.D./A.R./A.B., 13 maja 2009

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży