Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Walka z unieważnieniem matur

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Uczniowie dwóch ostrowieckich szkół i ich rodzice protestują przeciw decyzji o unieważnieniu matur z chemii. Domagają się, żeby łódzka okręgowa komisja egzaminacyjna cofnęła swoją decyzję w tej sprawie.

W województwie świętokrzyskim okręgowa komisja egzaminacyjna unieważniła ok. 300 matur, w tym 57 z chemii. 53 unieważnienia dotyczyły dwóch ostrowieckich szkół: II LO im. Chreptowicza i III LO im. Broniewskiego. Danuta Zakrzewska, dyrektorka OKE, oświadczyła, że prace nie były samodzielne: występowały w nich te same błędy. Potwierdziły to trzy niezależne zespoły egzaminatorów.

Rodzice domagali się, aby wyjaśniono im, jakie i ile błędów popełniały ich dzieci podczas egzaminu. Odpowiedź na te pytania poznali 5.07. podczas spotkania w łódzkiej OKE, która nie cofnęła decyzji o unieważnieniu matur z chemii.

Tymczasem MEN planuje sprawdzić, czy OKE w Łodzi przy podejmowaniu decyzji o unieważnianiu egzaminu maturalnego w Ostrowcu Świętokrzyskim zachowała obowiązujące procedury. Rzecznik MEN Grzegorz Żurawski zastrzegł, że zgodnie z obowiązującym prawem decyzje o unieważnieniu podejmują wyłącznie dyrektorzy OKE w porozumieniu z Centralną Komisją Egzaminacyjną. MEN nie ma narzędzi prawnych do zmiany tych decyzji.

Ojciec jednego z maturzystów powiedział, że rodzice przygotowują z prawnikami zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa, gdyż ich zdaniem tak ważna decyzja została podjęta na podstawie przypuszczeń i poszlak, bez żelaznych dowodów.

Dyrektorka OKE Danuta Zakrzewska argumentowała, że w unieważnionych pracach powtarzały się bardzo charakterystyczne błędy, które nie wynikają ze sposobu nauczania. Zadania wykonane były w sposób inny niż ten, którego uczy się w szkole, tak jakby rozwiązywał je student lub nauczyciel.

Gazeta Wyborcza Kielce, 4,5.07.2011, Rzeczpospolita, 7.07.2011
A.B./A.D., 7 lipca 2011

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży