Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Szkoły sukcesu w Poznaniu

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Niemal połowa poznańskich gimnazjów to szkoły sukcesu. Tak wynika z obliczeń, przeprowadzonych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Szkoła sukcesu to taka, w której uczniowie robią postępy. Wynika to z EWD, czyli edukacyjnej wartości dodanej, którą eksperci Centralnej Komisji Egzaminacyjnej obliczyli dla 60, czyli prawie wszystkich poznańskich gimnazjów.

Szkoły sukcesu to nie tylko popularne w Poznaniu renomowane gimnazja, do których przychodzą uczniowie z dużą wiedzą po podstawówce. To też spora grupa przeciętnych "rejonówek", które, tak jak Gimnazjum 24, mimo średnich wyników, robią duże postępy.
Pytani o tajemnicę sukcesu, zarówno uczniowie, jak i nauczyciele odpowiadają, że jest to kadra.

W mieście jest pięć szkół wymagających pomocy, czyli tych, do których przychodzą uczniowie ze słabymi wynikami i ze słabymi wychodzą.

Dr Roman Dolata, szef zespołu, który obliczył EWD dla polskich gimnazjów: - Ten wskaźnik zachęca do myślenia o postępie, nie tylko o wyniku. Szkoły, które od lat przyjmowały na zasadzie selekcji tylko zdolnych uczniów, i miały najlepsze wyniki, powinny się nad tym zastanowić.

Gazeta Wyborcza Poznań, 26.10.2009
A.B./A.D., 26 października 2009

Zobacz też:
Lista najlepszych małopolskich gimnazjów według edukacyjnej wartości dodanej i wyników egzaminów

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży