Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Status ekonomiczny rodziny wpływa na wyniki dziecka w nauce

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Wyższe wykształcenie rodziców, status ekonomiczny rodziny – te cechy rodzinnego domu wpływają na późniejsze wyniki dziecka w nauce. Dyskutowano o tym we czwartek, podczas I Ogólnopolskiego Forum "Równać szanse". W stolicy najgorzej w szkole radzą sobie uczniowie z Pragi Północ, a najlepiej z Ursynowa.

Książki w domowej bibliotece, wykształcenie i umiejętności językowe rodziców, znajomość kultury wysokiej, dobrych manier oraz posiadane dobra materialne składają się na tzw. kapitał kulturowy. O tym, jak bardzo ów kapitał wpływa na wyniki w nauce dzieci, mówili eksperci w czasie Forum.
Dzieci rodziców z gorszymi dochodami i o niższym statusie społecznym częściej trafiają do techników, liceów profilowanych i do szkół zawodowych. Artur Pokropek z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, który zajmuje się badaniami nad wynikami uczniów na egzaminach końcowych, powiedział, że w tych ostatnich szkołach nawet najlepsi uczniowie "cofają się", ucząc się gorzej niż najgorsi uczniowie w innych typach szkół.

Z badań wynika, że w klasach, w których jest więcej uczniów z rodzin o wyższym "kapitale kulturowym", łatwiej jest się uczyć. "Ciekawe, że zależność ta najsilniejsza jest w technikach" - powiedział Pokropek. Jego zdaniem, badania pokazują, że w całej Warszawie w ostatnich trzech latach spada poziom efektywności nauczania, ale w stolicy i tak jest lepiej niż w innych miastach kraju.

Serwis Nauka Polsce, 31.10.2009
A.B./A.D., 31 października 2009

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży