Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Religia w przedszkolu

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Pięcioletni Kacper z Łodzi nie uczestniczy w zajęciach z religii w przedszkolu. Rodzice domagają się, aby katecheza odbywała się na początku zajęć, tak żeby mogli przywozić chłopca później. Dyrektorka przedszkola odmawia. A dzieci dokuczają chłopcu, który nie chodzi na religię.

Sprawą ma zająć się Bogdan Wojakowski, dyrektor Wydziału Organizacji Kadr i Pragmatyki Zawodowej Nauczycieli w łódzkim Kuratorium Oświaty.

W Łodzi katecheza odbywa się we wszystkich przedszkolach, niejednokrotnie już w grupach trzylatków. Udział starszaków w przedszkolnych lekcjach religii jest masowy ze względu na zbliżającą się pierwszą komunię. Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego nie dysponuje danymi, dotyczącymi uczestnictwa dzieci i młodzieży w lekcjach religii. Takich informacji nie mają także kuratoria oświaty, bo nie wolno im ich gromadzić ze względu na ustawę o rozdziale kościoła od państwa. Informacje o dzieciach, które nie chodzą na religię, mają wydziały ds. katechizacji w miejscowych kuriach. Spływają od katechetów i są wykorzystywane do wewnętrznych analiz.

Serwis Samorządowy PAP, 17.09.2007
I. D., 22 września 2007

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży