O płacy i pracy polskich nauczycieli

W komentarzu zamieszczonym w „Gazecie Wyborczej” redaktor Adam Leszczyński pisze między innymi o zarobkach nauczycieli, odwołując się do danych z badań wykonanych przez Centrum Nauki Kopernik:

„Polski nauczyciel dyplomowany – czyli po wszystkich awansach – będzie zarabiał po przyszłorocznych podwyżkach przeciętnie 4502 zł brutto (w tym roku 3314 zł), pracując formalnie 19 godzin tygodniowo przez 10 miesięcy w roku, a zatem mniej od swoich zachodnich kolegów (tak, wiem, że to nie obejmuje godzin spędzonych na przygotowywaniu się do zajęć, wywiadówek, sprawdzania klasówek itd.). Co więcej, w Polsce jeden nauczyciel przypada na 14 uczniów (średnia w Unii to 19), co mogłoby wskazywać, że mają też lepsze warunki do pracy”.

Według Adama Leszczyńskiego: „Po pierwsze: nauczyciele powinni nosić na rękach swoich związkowców – bo bez ich ostrej walki nie byłoby tych podwyżek, wyrwanych budżetowi w czasie kryzysu. Po drugie: reszta Polaków – czyli my wszyscy – może już przestać uważać nauczycieli za zawód, który się wykonuje z powołania i dla idei (a nie dla pieniędzy), i zacząć ich rozliczać z rezultatów”. Mimo to nauczyciele nie są z płacy zadowoleni. Według badań portalu Pracuj.pl aż 8 na 10 nauczycieli uważa, że zarabia zbyt mało.

Projekt ustawy budżetowej na rok 2010 przewiduje wzrost wynagrodzeń nauczycieli, inni pracownicy służby cywilnej nie dostaną podwyżek. Od 1 września kwota bazowa będąca podstawą wyliczania średniego wynagrodzenia nauczycieli wzrośnie o 7%, czyli z obecnie obowiązujących 2286,75 zł do 2446, 82 zł. Od września przyszłego roku tyle wyniesie więc średnie wynagrodzenie nauczyciela stażysty. Natomiast wynagrodzenie nauczyciela kontraktowego wzrośnie z 2538 zł do prawie 2716 zł. Podwyższenie wynagrodzeń dla nauczycieli nastąpi nie później niż do 30 września 2010 roku, z wyrównaniem od 1 września.

Gazeta Prawna, 13.10.2009, Gazeta Wyborcza, 14.10.2009
A.B./A.D., 14 października 2009