Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

MEN zapowiada obowiązkową naukę religii lub etyki

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
MEN zapowiada wprowadzenie obowiązku uczęszczania uczniów na zajęcia z etyki bądź religii wybranego wyznania.

"Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, zgodnie z którym wliczanie ocen z religii lub etyki do średniej na świadectwie jest zgodne z konstytucją, daje nam możliwość uczynienia religii lub etyki przedmiotem obowiązkowym" – poinformował 3 grudnia rzecznik MEN Grzegorz Żurawski. Według niego, najwcześniej obowiązek uczęszczania na lekcje religii lub etyki byłyby możliwy dopiero w roku szkolnym 2011/2012.

Według danych MEN, w Polsce jest wystarczająco dużo nauczycieli, którzy mogliby poprowadzić lekcje z etyki. "Etyki mogą uczyć absolwenci kierunków humanistycznych z uprawnieniami pedagogicznymi, którzy ukończyli np. odpowiednie studia podyplomowe" - mówił Żurawski.

MEN nie pracuje jeszcze nad rozporządzeniem. Wg rzecznika MEN, obecnie trwają prace jedynie nad możliwością wprowadzenia obowiązkowej religii lub etyki.

Jednocześnie MEN zapewniło, że uczniowie, którym grozi pod koniec roku szkolnego jedynka z religii bądź etyki, nie muszą się martwić, że nie zdadzą, ponieważ jedynka z tych przedmiotów nie skutkuje brakiem promocji do następnej klasy.

"W przypadku tych nieobowiązkowych przedmiotów jedynka na świadectwie nie oznacza braku promocji" – powiedział Grzegorz Żurawski Radiu TOK FM. "Niski stopień oznacza jedynie zaniżoną średnią". Jak podaje stacja, istnieje sposób, by nie zepsuć sobie średniej złą oceną z religii bądź etyki. Tuż przed wystawianiem ocen wystarczy się jedynie wypisać z tych przedmiotów.

Rzecznik MEN przyznał, że rodzice lub pełnoletni uczniowie mają do tego prawo.

Dziennik, 4.12.2009, Serwis Nauka w Polsce, 4.12. 2009
A.B./A.D., 4 grudnia 2009

Zobacz też:
Trybunał Konstytucyjny: wliczanie oceny z religii do średniej jest zgodne z Konstytucją

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży