Medal KEN dla prałata

Minister Edukacji Narodowej Roman Giertych przyzna księdzu prałatowi Henrykowi Jankowskiemu Medal Komisji Edukacji Narodowej – poinformowała w czwartek rzeczniczka MEN, Aneta Woźniak. "Przyznanie Medalu KEN księdzu prałatowi będzie dla ministerstwa edukacji zaszczytem" – dodała.

"Formalnie decyzja o przyznaniu medalu nie została jeszcze podpisana, ale z pewnością tak się stanie" – powiedziała Woźniak. Rzeczniczka potwierdziła w ten sposób poprzednie doniesienia o przyznaniu medalu księdzu Jankowskiemu.

Nie odpowiedziała na pytanie, kto złożył wniosek o przyznanie medalu prałatowi, ani za jakie zasługi na polu edukacji otrzyma on to odznaczenie. "O szczegółach wniosku poinformujemy, kiedy decyzja zostanie podpisana" – zaznaczyła rzeczniczka.

Profesor Janusz Greger z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zapowiedział, że odda Medal Komisji Edukacji Narodowej, bo nie zgadza się z przyznaniem go ks. Henrykowi Jankowskiemu. "Nieznane mi są osiągnięcia księdza Jankowskiego na polu edukacji. Znane mi są natomiast antysemickie wypowiedzi księdza, jego krytyka Unii Europejskiej oraz niegodziwe wykorzystywanie Grobu Pańskiego w kościele św. Brygidy w Gdańsku dla celów politycznych" - czytamy w liście profesora do premiera Jarosława Kaczyńskiego.
(Głos Nauczycielski, Gazeta Wyborcza, 05.04.07)
I. D., 8 kwietnia 2007