Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Ile jest religii w Polsce?

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
17 grudnia w Gazecie Wyborczej ukazał się wywiad z Ireną Dzierzgowską. Tego samego dnia autorka wywiadu oraz redakcja Monitora otrzymały list od Dyrektora ds Publicznych Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich:

Szanowna Pani,

Z zainteresowaniem przeczytałem w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" prowadzony przez Panią wywiad z Panią Ireną Dzierzgowską, opublikowany pod tytułem "Religia wyróżnia. To nie fair".

Podzielam wiele wyrażonych w wywiadzie opinii, chciałbym jednakże zwrócić uwagę, że – zakładam, że w wyniku nieporozumienia lub redakcyjnych skrótów – z tekstu rozmowy wynika, jakoby w Polsce legalnie działało 15 kościołów lub związków wyznaniowych. Piętnaście jest owszem takich, których stosunki z państwem regulowane są odrębnymi ustawami - na równych, przynajmniej w założeniu, prawach z nimi działa 148 kościołów i związków wyznaniowych wpisanych do rejestru prowadzonego przez MSWiA. Ponadto, należy zauważyć, że każdy człowiek ma w Polsce prawo do praktykowania swojej religii niezależnie od rejestracji związku wyznaniowego.

Stwierdzenie, że "w Polsce jest 15 oficjalnie zarejestrowanych religii" może więc u czytelników powodować przekonanie, że inne kościoły lub związki wyznaniowe działają w jakiś sposób nieoficjalnie, lub – co gorsza – nielegalnie. A tak nie jest.

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia życzę dużo radości, pokoju i nadziei!

Z poważaniem,
Marcin Kulinicz,
Dyrektor ds. Publicznych
Kościół Jezusa Chrystusa
Świętych w Dniach Ostatnich
www.mormoni.pl
A. D. , 23 grudnia 2007

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży