Fatalny stan zdrowia polskich uczniów i uczennic

Połowa dzieci w wieku szkolnym nie jest w ogóle badana przez specjalistów, w tym lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Rzecznik praw dziecka i pediatrzy alarmują, że uczniowie – szczególnie z małych miejscowości i wsi – nie mają zapewnionej odpowiedniej opieki zdrowotnej. W 70% szkół podstawowych nie ma gabinetów lekarskich. Tam, gdzie funkcjonują gabinety pielęgniarskie, liczba uczniów przypadająca na jedną pielęgniarkę często jest wyższa od przewidywanych norm. W efekcie później wykrywane są schorzenia przewlekłe, a umieralność dzieci i młodzieży w Polsce jest wyższa o 40% od rozwiniętych krajów UE.

Po likwidacji gabinetów lekarskich w szkołach szczepienia i badania kontrolne zostały przekazane lekarzom rodzinnym. Dostęp do lekarzy, a także stomatologów jest utrudniony, a nie wszystkich rodziców stać na opłacenie prywatnych wizyt.

Na razie MEN nie planuje powrotu gabinetów lekarskich i stomatologicznych do szkół.

Gazeta Prawna, 13.05.2009
A.D./A.R./A.B., 13 maja 2009