Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Emerytury dla nauczycieli c.d.

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Minister Anna Kalata obiecuje nauczycielom emerytury pomostowe. W projekcie rozporządzenia, który trafi do konsultacji społecznych, znajdują się dwie definicje: pracy w szczególnych warunkach i pracy o szczególnych charakterze. Według minister pracy z tej drugiej definicji "jasno wynika", że nauczyciele otrzymają emerytury pomostowe. Zgodnie w wcześniejszymi zapowiedziami emerytury pomostowe objąć mają osoby urodzone po 31 grudnia 1948, a przed pierwszym stycznia 1969 r. które wykonywały prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze co najmniej 15 lat, jednocześnie przepracowały: kobiety 20 lat, a mężczyźni 25 lat.

O objęciu nauczycieli emeryturami pomostowymi zdecydowano podczas spotkania (25.04) premiera Jarosława Kaczyńskiego z wicepremierami Romanem Giertychem, Andrzejem Lepperem, Zytą Gilowską i Ludwikiem Dornem.

Minister pracy poinformowała także, że zgodnie z proponowanymi regulacjami nauczyciele, którzy nabędą prawo do wcześniejszej emerytury zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami ustawy Karta Nauczyciela, nie muszą na nią przechodzić w tym roku. "Znieśliśmy też warunek rozwiązania stosunku pracy w ciągu 9 lat od wejścia w życie ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Oznacza to, że prawa nabyte do końca 2007 r. mogą być realizowane w późniejszych latach" - powiedziała Kalata.
(Gazeta Wyborcza 26.04.2007)
I. D., 27 kwietnia 2007

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży