Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Debata "Prawo ucznia do lekcji etyki"

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Rzeczniczka Praw Obywatelskich, Irena Lipowicz, zorganizowała debatę "Prawo ucznia do lekcji etyki". Ponieważ Polska nie odwołała się od wyroku Trybunału w Strasburgu, który orzekł, że kreska z etyki/religii na świadectwie łamie prawo, Irena Lipowicz przedstawiła kilka propozycji: zmniejszenie lub zniesienie limitu chętnych uczniów na lekcje etyki, nauka przez internet, wprowadzenie etyki jako przedmiotu obowiązkowego, a nie fakultatywnego. Rzecznik chciałaby też promować dorobek polskich etyków: ks. Józefa Tischnera, Marii Ossowskiej, Jerzego Kotarbińskiego i Jacka Hołówki.

Tymczasem uczestnicy i uczestniczki spotkania (m.in. prof Jan Hartman i dr. Krystyna Starczewska) zakwestionowali w ogóle sensowność lekcji etyki. „Nie ma odrębnego przedmiotu etyka. Jest filozofia, której etyka jest elementem” – stwierdzili. Większość uczestników uznała, że najlepiej zrezygnować ze stopni z religii na świadectwie. Bo etyka to tylko alibi dla religii.

Reprezentująca MEN Grażyna Płoszajska mimo pytań Ireny Lipowicz nie potrafiła przedstawić konkretnych planów resortu, co zrobić, by prawo do lekcji etyki nie było teoretyczne. Wyjaśniła za to, że etyka w rozumieniu MEN to po prostu lekcje wychowawcze, na których propaguje się właściwe postawy etyczne.

Gazeta Wyborcza, 22.10.2010
A.B./A.D., 22 października 2010

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży