Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Będzie strajk?

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
15 maja Związek Nauczycielstwa Polskiego ma podjąć decyzję czy zorganizuje w dniu 21 lub 22 maja strajk ostrzegawczy. 7 maja ruszy pogotowie strajkowe: szkoły będą oflagowane, rozpocznie się akcja ulotkowa i plakatowa. ZNP domaga się odwołania ministra edukacji Romana Giertycha, zarzucając mu upolitycznienie i ideologizacje szkołę i nie wywiązanie się z obiecanych podwyżek. Powodem protestu nauczycieli jest również odebranie tej grupie zawodowej, bez jakiejkolwiek rekompensaty, prawa do wcześniejszych emerytur.

W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej trwają prace nad projektem ustawy o emeryturach pomostowych. Obecnie jest kilka wariantów listy zawodów uprawniających do przejścia na emeryturę pomostową pięć lat wcześniej. Jedna z wersji zakłada przyznanie prawa do emerytur pomostowych nauczycielom pracującym m.in. w zakładach poprawczych oraz ośrodkach wychowawczych.

Resort pracy planuje przekazać projekty ustaw do społecznej konsultacji 27 kwietnia.

– Ponieważ związki zawodowe mają 30 dni na konsultacje, dopiero pod koniec maja rząd będzie mógł skierować projekt do Sejmu. Nie zdążymy więc z przygotowaniem ustawy do czasu, kiedy to nauczyciele podejmują decyzję o dalszej pracy w następnym roku szkolnym – mówi minister Anna Kalata.
(Gazeta Wyborcza, Gazeta Prawna 24.04.2007)
I. D., 25 kwietnia 2007

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży