Nowe rozporządzenie o organizacji roku szkolnego podpisane

Minister edukacji podpisała 5 października nowe rozporządzenie o organizacji roku szkolnego. Przewiduje ono dodatkowe dni wolne dla szkół: 6 w podstawówkach, 8 w gimnazjach i 10 w liceach i technikach. O tym, kiedy uczniom dać wolne, zdecydują dyrektorzy i dyrektorki szkół; wolne dni można zarządzić tylko w dniach egzaminów zewnętrznych (kończący podstawówkę, po gimnazjum oraz matura) albo w święta religijne. Oznacza to, że teraz np. prawosławni uczniowie i uczennice będą mieli wolne w swoje święta religijne.

Zgodnie z rozporządzeniem zajęcia w szkołach kończyć się będą w ostatni piątek czerwca (dotąd kończyły się w piątek po 18 czerwca). W roku szkolnym 2010/2011 zarówno ostatni piątek czerwca, jak i piątek po 18 czerwca przypadają na 24 czerwca. Dzień wcześniej jest jednak święto Bożego Ciała. W nowelizacji zapisano więc, że w roku szkolnym 2010/2011 zajęcia zakończą się 22 czerwca.

W tym roku szkolnym dyrektorzy szkół mają 30 dni (licząc od wtorku) na zgłoszenie planu dodatkowych dni wolnych. Od przyszłego roku szkolnego taki plan będą musieli przedstawiać do końca września. Nowelizacja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Gazeta Wyborcza, 6.10.2010; Serwis Samorządowy PAP, 5.10.2010
A.B./A.D., 5 października 2010