Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Nowe rozporządzenie o organizacji roku szkolnego podpisane

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Minister edukacji podpisała 5 października nowe rozporządzenie o organizacji roku szkolnego. Przewiduje ono dodatkowe dni wolne dla szkół: 6 w podstawówkach, 8 w gimnazjach i 10 w liceach i technikach. O tym, kiedy uczniom dać wolne, zdecydują dyrektorzy i dyrektorki szkół; wolne dni można zarządzić tylko w dniach egzaminów zewnętrznych (kończący podstawówkę, po gimnazjum oraz matura) albo w święta religijne. Oznacza to, że teraz np. prawosławni uczniowie i uczennice będą mieli wolne w swoje święta religijne.

Zgodnie z rozporządzeniem zajęcia w szkołach kończyć się będą w ostatni piątek czerwca (dotąd kończyły się w piątek po 18 czerwca). W roku szkolnym 2010/2011 zarówno ostatni piątek czerwca, jak i piątek po 18 czerwca przypadają na 24 czerwca. Dzień wcześniej jest jednak święto Bożego Ciała. W nowelizacji zapisano więc, że w roku szkolnym 2010/2011 zajęcia zakończą się 22 czerwca.

W tym roku szkolnym dyrektorzy szkół mają 30 dni (licząc od wtorku) na zgłoszenie planu dodatkowych dni wolnych. Od przyszłego roku szkolnego taki plan będą musieli przedstawiać do końca września. Nowelizacja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Gazeta Wyborcza, 6.10.2010; Serwis Samorządowy PAP, 5.10.2010
A.B./A.D., 5 października 2010

Zobacz też:
Kalendarz roku szkolnego

Wybrane komentarze czytelników

Dni wolne

Autor: Maria Wawrowska

Przypominam, że są to dni wolne od zajęć dydaktycznych dla uczniów, zgodnie z potrzebami środowiska. Szkoła ma obowiązek zapenić uczniom opiekę. Nauczyciele mimo, że też mogą należeć do tego środowiska, nie mają wolnego. W niektórych miastach gmina nie pozwoliła na odrabianie np. 12 listopada i również wliczyła ten dzień do puli dni wolnych. Wliczone zostały także rekolekcje, które są reralizowane w myśl zupełnie innego rozporządzenia. Szkoła ma zwolnić uczniów z zajęć w celu uczestniczenia w rekolekcjach wielkopostnych.
Reausumując: nauczyciele nie mogą liczyć na dni wolne, poza okresem wakacyjnym. Jak to rozwiąże dyrektor, to jest już jego problem. I to chyba też natury prawnej. Pozdrawiam.

Twoja opinia

Nadsyłane opinie są przeznaczone dla redakcji i nie są automatycznie publikowane na stronie. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do zamieszczenia pod artykułem wybranych komentarzy.

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży