Opłata stała w przedszkolach nielegalna

Tak zwana opłata stała, sięgająca 150 złotych miesięcznie, część czesnego w przedszkolach jest nielegalna – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

Zgodnie z wyrokiem opłata jest pobierana od rodziców niezgodnie z prawem, bo nie jest uzależniona od czasu przebywania dziecka w przedszkolu czy nawet ponadprogramowych propozycji dla maluchów. Jest więc niezgodna z konstytucją, która nakazuje równe traktowanie wszystkich obywateli, także przedszkolaków.

Praktyka ustalania tzw. opłaty stałej jest stosowana w całej Polsce. Wysokość jej ustalają samorządy – właściciele przedszkoli. Niedawno dwie dolnośląskie gminy podniosły te opłaty i zgodnie z prawem uchwały w tej sprawie trafiły do wojewody dolnośląskiego. Wojewoda zaskarżył uchwały do WSA, a sąd ku zaskoczeniu władz gmin przyznał mu rację.

Dziennik „Polska”, 20.10.2008
A. B./A. D., 20 października 2008