Obywatelski projekt ustawy o upowszechnianiu przedszkoli w Sejmie

24 kwietnia ZNP złożył w Sejmie listy z blisko 200 tys. podpisów pod obywatelskim projektem ustawy dotyczącym upowszechnienia wychowania przedszkolnego i obniżenia wieku obowiązku szkolnego. Zainicjowany przez ZNP projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty zakłada m.in. finansowanie publicznych przedszkoli z budżetu państwa, objęcie każdego 5-latka rocznym przygotowaniem przedszkolnym, zwiększenie uczestnictwa dzieci 3- i 4-letnich w wychowaniu przedszkolnym, a także obniżenie wieku rozpoczęcia nauki w szkołach z 7 do 6 lat.

Prezes ZNP Sławomir Broniarz podczas konferencji prasowej przypomniał, że Polska ma najniższy wskaźnik upowszechnienia edukacji przedszkolnej w Europie oraz że w większości krajów UE dzieci młodsze niż w Polsce rozpoczynają naukę w szkole. Powiedział również, że utrzymanie placówek oraz wynagrodzenia nauczycieli tam pracujących finansowane nie są z budżetu państwa, lecz ze środków własnych samorządów – ograniczenia finansowe gmin doprowadziły do zamknięcia pomiędzy 1990 a 2001 r. ponad 30 proc. przedszkoli. Aż w 800 gminach w Polsce ze względów finansowych nie ma ani jednego przedszkola.

Gazeta Prawna, 25.04.2008
A. D., 24 kwietnia 2008