27 maja odbyło się w MEN posiedzenie Zespołu opiniodawczo-doradczego ds. statusu zawodowego nauczycieli.
W szkołach rozpoczęło się referendum w sprawie ewentualnych zmian w ustawie Karta Nauczyciela, organizowane przez ZNP.
8 kwietnia Zarząd Główny ZNP zdecydował, że w przypadku niespełnienia związkowych postulatów 27 maja odbędzie się strajk pracowników oświaty.
15 lutego zakończyło się referendum strajkowe, przeprowadzone przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Od 8 stycznia pracownicy oświaty odpowiadali na pytanie: "Czy wobec szkodliwej polityki rządu niszczącej system oświaty, a także wobec odstąpienia od zapowiadanych 7 proc. podwyżek płac dla nauczycieli jesteś za przystąpieniem do jednodniowego ogólnopolskiego strajku ostrzegawczego pracowników oświaty?" Wyniki powinny być znane 21 lutego, jednak już wstępne rezultaty wskazują na to, że poparcie dla strajku będzie wysokie. (www.znp.edu.pl, Gazeta Wyborcza 20.02.2007)
Związek Nauczycielstwa Polskiego podaje na swojej stronie internetowej, że podczas dzisiejszych negocjacji płacowych MEN zaproponował podwyżkę zasadniczej płacy nauczycieli o 3,91%. Ta propozycja zaskoczyła związkowców: jeszcze w piątek mowa była o podwyżkach rzędu 5%. Wg ZNP, dzisiejsze negocjacje zakończyły się fiaskiem. Związek, który domaga się podwyżki 7%, od trzech tygodni prowadzi negocjacje strajkowe. (www.znp.edu.pl)
Zobacz też:Referendum strajkowe
Mimo zapowiedzi zwiększenia subwencji oświatowej o dodatkowe fundusze przeznaczone na podwyżki dla nauczycieli, Związek Nauczycielstwa Polskiego rozpoczyna referendum strajkowe. ZNP krytykuje Romana Giertycha m.in. za to, że jako minister nie przedstawia spójnej, przemyślanej polityki edukacyjnej.
Prawo i Sprawiedliwość nie poprze wniosku LPR o referendum dotyczące obecności polskich wojsk w Iraku i Afganistanie oraz oceny pomysłów wicepremiera i ministra edukacji Romana Giertycha. ("Dziennik", 05.01.07
Roman Giertych chce, aby społeczeństwo w referendum oceniło jego pomysły: program „Zero Tolerancji”, wprowadzenie jednolitego stroju szkolnego i wprowadzenie zakazu przebywania młodzieży w nocy w miejscach publicznych bez opieki dorosłych. Proponuje dołączenie tych pytań do referendum, które LPR chce rozpisać w związku z obecnością polskich wojsk w Iraku i Afganistanie. Zapowiada, że poda się do dymisji, jeśli większość społeczeństwa wypowie się przeciwko jego planom. (IAR 02.01.2007)