Monitor.edu.pl / Ogłoszenia projektu Kanał RSS: Monitor Edukacji

Podpisz list do premiera w sprawie odwołania ministrów Giertycha i Orzechowskiego

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Panie Prezesie Rady Ministrów!

Wzywamy Pana do natychmiastowego zdymisjonowania Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Edukacji Narodowej Romana Giertycha i Sekretarza Stanu w MEN Mirosława Orzechowskiego.

Działania, które podejmują Panowie Giertych i Orzechowski, dążące do penalizacji tzw. propagandy homoseksualnej oraz ograniczenia dostępu do zawodu nauczyciela osobom o orientacji homoseksualnej, stoją w rażącej sprzeczności z europejskim i polskim prawem. Konstytucja RP w artykule 32 gwarantuje, że „Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny". Określanie homoseksualizmu jako „zboczenia", „słabości" porównywalnej do nałogu, „przypadłości", która wywołuje obrzydzenie, a którą trzeba leczyć lub karać, to nic innego niż nawoływanie do dyskryminacji i posługiwanie się mową nienawiści. Tego rodzaju wystąpienia kompromitują Polskę w oczach krajów Unii Europejskiej, które wyciągnęły wnioski z tragicznych doświadczeń totalitaryzmów dwudziestowiecznych i piętnują każdą próbę wykorzystywania nietolerancji i nienawiści wobec odmienności. Wypowiedzi Panów Giertycha i Orzechowskiego dowodzą także kompletnej ignorancji. Pragniemy przypomnieć, że WHO wiele lat temu wykreśliła homoseksualizm z listy chorób. Homoseksualizm jest jedną z orientacji psychoseksualnych i jako taki nie podlega leczeniu. Mówienie o „propagowaniu homoseksualizmu" jest działaniem dezinformującym i manipulacją, bowiem coś takiego jak „propagowanie homoseksualizmu" po prostu nie istnieje i istnieć nie może. Z całą pewnością istnieje natomiast propaganda homofobiczna, którą od dawna uprawiają Panowie Ministrowie.

Jesteśmy głęboko przekonani, iż celem Ministrów Giertycha i Orzechowskiego jest poniżanie osób homoseksualnych, podawanie niezgodnych z ustaleniami nauki informacji na temat homoseksualizmu i tym samym utrwalanie uprzedzeń. Poprzez aktywność publiczną wysokich urzędników państwowych, jakimi są Giertych i Orzechowski, przejawia się nieskrywana nienawiść do osób homoseksualnych. Otwarte nawoływanie do nietolerancji i dyskryminacji wobec osób homoseksualnych wydaje się zresztą ważnym elementem polityki Ligi Polskich Rodzin, ugrupowania Giertycha i Orzechowskiego. Obawiamy się, iż taki program jest właśnie realizowany. Obawiamy się także, iż ostatnie działania przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej mogą zostać odebrane jako przyzwolenie dla nietolerancji, dyskryminacji i stosowania przemocy wobec gejów i lesbijek.

Dlatego z całą stanowczością domagamy się natychmiastowego odwołania Ministrów Romana Giertycha i Mirosława Orzechowskiego. Wyrażamy także zażenowanie, iż Pan Premier dopuścił osoby krzewiące nienawiść i ostentacyjnie ignorujące istniejący stan wiedzy naukowej do pełnienia tak zaszczytnych i ważnych funkcji w państwie. Państwie, które, przypomnijmy, jest „dobrem wszystkich obywateli".

Z poważaniem,

dr Dagmara Rode, adiunktka w Katedrze Mediów i Kultury Audiowizualnej UŁ, Łódź,
Marcin Teodorczyk, polonista, krytyk sztuki, Warszawa,
Michał Minałto, politolog, urzędnik, Warszawa


A. D., 18 marca 2007

Zobacz też:
Tu można podpisać list

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży