Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

ZNP: szkoły nie są przygotowane na przyjęcie niepełnosprawnych dzieci

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Jak podaje Gazeta Prawna, prezes ZNP Sławomir Broniarz, zaapelował w środę na konferencji prasowej do minister Katarzyny Hall o przesunięcie terminu wprowadzenia zmian dotyczących kształcenia uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych, które mają wejść w życie 1 września 2011 r.

"Edukacja integracyjna jest szansą dla dzieci i młodzieży z różnymi dysfunkcjami. Ma w sobie wiele zalet, takich jak lepszy rozwój emocjonalny dzieci, lepsza ich samoocena, większe poczucie samodzielności, lepsza integracja. Jednak zaplanowany moment wdrożenia zmian jest przedwczesny, bo szkoły ogólnodostępne nie są dostatecznie przygotowane na przyjęcie dzieci niepełnosprawnych" - powiedział Broniarz. Powołał się na wyniki ponad 30 tys. ankiet wypełnionych przez nauczycieli na prośbę ZNP gdzie za przesunięciem terminu wdrażania reformy jest 78 proc. respondentów.

Zgodnie z przygotowywanymi przez MEN zmianami, nauczyciele uczący w szkołach ogólnodostępnych, w ramach szkolnych zespołów ds. potrzeb edukacyjnych uczniów, będą zobowiązani m.in. do zbadania potrzeb uczniów, opracowania planu indywidualnych zajęć edukacyjno-terapeutycznych dla dzieci niepełnosprawnych, a następnie do prowadzenia zajęć. Warunkiem jest jednak to, by mieli do ich prowadzenia odpowiednie kwalifikacje np. z zakresu logopedii albo terapii pedagogicznej.

Projekt zakłada, że zakłada, że do szkół ogólnodostępnych ma trafić jak najwięcej dzieci z upośledzeniami, w ramach większej niż dotychczas integracji.

Minister Katarzyna Hall oceniła w rozmowie z PAP, że termin 1 września 2011 r. jest wystarczający, by szkoły mogły jeszcze lepiej przygotować się do prowadzenia zajęć z niepełnosprawnymi dziećmi. Podkreśliła, że w szkołach ogólnodostępnych już jest ok. 50 proc. uczniów z orzeczeniami o niepełnosprawności.

Gazeta Prawna, 27.05.2010
A.B./A.D., 27 maja 2010

Zobacz też:
Raport CMPPP o problemach integracji
Szkoły nie chcą niepełnosprawnych uczniów i uczennic

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży