Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

ZNP, RPO i KP o przedszkolach

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Prezes ZNP i szef Komitetu Inicjatywy ustawodawczej Sławomir Broniarz oraz delegacja Związku dostarczyli 11 sierpnia do Sejmu ponad 150 tys. podpisów poparcia dla projektu ustawy „Przedszkole dla każdego dziecka”. Ze związkowcami spotkał się Wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich.

Projekt zakłada finansowanie przedszkoli z budżetu państwa oraz obniżenie wieku przedszkolnego i przyjmowanie do przedszkoli dzieci dwuletnich.

Obecnie przedszkola finansowane są przez gminy; w wielu gminach zostały, z powodów oszczędościowych, zlikwidowane. Wg ZNP, obecnie miejsc w przedszkolach brakuje dla ponad 500 tysięcy dzieci. "Dziś łatwiej dostać się na studia na medycynę niż do przedszkola" – ocenia Sławomir Broniarz.


Odsetek dzieci w wieku 3-6 lat uczęszczających do przedszkoli wynosi w Polsce średnio 60% (w Unii Europejskiej średnia to 84%). W Polsce czterolatków i czterolatek jest w przedszkolach ok. 40 proc., trzylatków - najwyżej 30 proc. Na wsiach szanse na przedszkole ma średnio co trzecie dziecko.

Ponieważ miejsc w przedszkolach brakuje, gminy i dyrektorzy przedszkoli opracowywują coraz to bardziej szczegółowe zasady naboru.

Z doniesień rodziców, jakie napływają do Rzecznika Praw Dziecka wynika, że w niektórych samorządach dyrektorzy przedszkoli wprowadzają nowe metody weryfikowania oświadczeń rodziców w kwestii ich zamieszkania czy zatrudnienia. Rodzice muszą na przykład przedstawiać zaświadczenia ZUS RMUA oraz roczne zeznania podatkowe PIT.
Zdaniem Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka wymóg ten może być jednak niezgodny z prawem. Rzecznik napisał w tej sprawie do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

RPD chce również wiedzieć, w jakim zakresie przetwarzanie danych osobowych podczas naboru dziecka do przedszkola jest dopuszczalne i jakie działania powinni podjąć dyrektorzy przedszkoli, żądający takich danych, aby ich działania były legalne.

Na stronach Krytyki Politycznej współpracownicy i współpracownice KP opisują, jak wygląda sytuacja w ich miastach, jeśli chodzi o liczbę miejsc w przedszkolach. Omówione zostały: Kalisz, Włocławek, Cieszyn, Szczecin, Białystok i Rzeszów.

www.krytykapolityczna.pl 10.08.2010, Głos Nauczycielski,11.08.2010, Dziennik „Polska’, 11.08.2010, Serwis Samorządowy PAP, 12.08.2010, Gazeta Wyborcza, 12.08.2010
A.B./A.D., 11 sierpnia 2010

Zobacz też:
Krytyka Polityczna: List otwarty w sprawie polskich przedszkoli (kwiecień 2010)

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży