Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

ZNP przeciwko prywatyzacji edukacji publicznej

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Ministerstwo edukacji przygotowało projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, który umożliwia samorządom przekazywanie szkół innym podmiotom. Według ZNP może to doprowadzić do radykalnego urynkowienia publicznych szkół prowadzonych dotychczas przez samorządy – powiedział Sławomir Broniarz prezes ZNP podczas konferencji prasowej 23 marca br.

Prezes ZNP przedstawił uchwałę Zarządu Głównego ZNP w sprawie akcji protestacyjnej przeciwko prywatyzacji edukacji publicznej oraz wezwał minister edukacji Katarzynę Hall do wycofania się z pomysłu „zlecania zadań edukacyjnych”. Zdaniem ZNP nie ma żadnego merytorycznego uzasadnienia do wprowadzenia zmian umożliwiających gminom i powiatom przekazanie każdej placówki oświatowej - bez żadnych ograniczeń i wymogów (np. uchwały, opinii nadzoru pedagogicznego, jak w przypadku obecnie obowiązujących przepisów związanych z przekazywaniem małych szkół).

Szef ZNP przypomniał, że minister edukacji Katarzyna Hall powinna być „ministrem edukacji narodowej, a nie edukacji prywatnej” i wezwał do wycofania się z tego pomysłu.

Głos Nauczycielski, 23.03.2011
A.B./A.D., 23 marca 2011

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży