Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Znów o religii: biskupi chcą więcej

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Rozporządzenie MEN ws ramowych planów nauczania umieszcza religię i etykę w grupie zajęć nieobowiązkowych. Minister Szumilas już kilkakrotnie tłumaczyła, że nowe zapisy nie zmieniają statusu religii w szkole ani sposobu jej finansowania; biskupi są jednak niezadowoleni i domagają się zmiany rozporządzenia.

Pozycja religii i etyki w świetle rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej ws. ramowych planów nauczania w szkołach publicznych była jednym z tematów poruszanych podczas 358. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które w piątek zakończyło się we Wrocławiu. Rozporządzenie MEN sytuuje religię i etykę w grupie zajęć nieobowiązkowych. „Umieszczenie religii i etyki w grupie zajęć nadobowiązkowych może być pokusą dla samorządów do ograniczenia tych lekcji” powiedział Gazecie Wyborczej sekretarz generalny KEP bp Wojciech Polak i postuluje wprowadzenie zmian do rozporządzenia MEN ws. ramowych planów nauczania.

Jak powiedział podczas konferencji prasowej kończącej obrady sekretarz generalny KEP bp Wojciech Polak, biskupi zwrócili uwagę, że kierowana do samorządów interpretacja rozporządzenia budzi wiele wątpliwości.

Biskupi postulują szybką nowelizację rozporządzenia ws. ramowych planów nauczania, aby uniknąć "tego, że na barki samorządów będzie rzucona interpretacja, z którą nie mogą sobie poradzić". Nowelizacja, zdaniem bp. Polaka, miałby polegać na "prostym i wyraźnym" zapisie, że religia i etyka znajdują się w ramowym programie szkolnym.

Rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych ma wejść w życie 1 września 2012 r. Wiąże się z rozpoczętą we wrześniu 2009 r. reformą edukacji i stopniowym wprowadzaniem nowej podstawy programowej nauczania. W podstawie określone jest, czego i na jakim etapie nauki uczeń musi się nauczyć. Podstawa jest dokumentem, na podstawie którego pisane są podręczniki szkolne i programy nauczania.

MEN już zapewniało, że w sprawie nauczania religii w szkołach nic się nie zmieni. „Religia jest elementem bezpłatnego nauczania i dalej jest organizowana na tych samych zasadach, jak była organizowana do tej pory” - mówiła minister edukacji Krystyna Szumilas w TOK FM.

PAP, Gazeta Wyborcza, 22.06.2012
A.D., 22 czerwca 2012

Zobacz też:
MEN zapowiada obowiązkową naukę religii lub etyki (grudzień 2009)
Rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (styczeń 2012)
Religia w przedszkolu powinna być bezpłatna – twierdzi MEN (styczeń 2012)
Nauka religii w przedszkolach ma być bezpłatna - c.d. (luty 2012)
Ogólnopolski raport finansowy Kościoła (luty 2012)
O religii nieustająco (kwiecień 2012)

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży