Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Zmiany w kierownictwie MEN

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Premier przyjął wniosek prof. Zbigniewa Marciniaka o odwołanie go ze stanowiska Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Wniosek został złożony w lipcu na ręce minister Hall..

Premier, na wniosek minister edukacji, powołał na to stanowisko Lillę Jaroń. Będzie ona odpowiadać za strategię zmian systemowych w edukacji oraz za efektywność jej finansowania, w tym wsparcia systemu edukacji z funduszy europejskich.

Lidia Jaroń Jest absolwentką Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, ukończyła również studia podyplomowe z zarządzania oświatą. W latach 1997-1999 pracowała jako wizytator w kuratorium oświaty, gdzie zajmowała się obszarem funkcjonowania szkół niepublicznych zawodowych. Przez ostatnie siedem lat, jako dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego we Wrocławiu. Wspierała nowatorskie projekty szkolne, eksperymenty edukacyjne oraz innowacyjne programy własne nauczycieli. Rozpoczęła intensywną modernizację centrów kształcenia zawodowego, techników i szkół zawodowych we współpracy z lokalnymi firmami.

Odchodzący wiceminister Zbigniew Marciniak napisał w oświadczeniu, zmieszczonym na stronie internetowej MEN, że udało się zrealizować wszystkie zamierzenia, w które pragnął się zaangażować podejmując pracę ministerstwie. „Mamy bowiem gotową podstawę programową kształcenia ogólnego oraz przejrzysty program jej wdrożenia – od września tego roku podstawa ta będzie wkraczać do kolejnych klas. Gotowy jest także docelowy model systemu egzaminów zewnętrznych, w niczym nie ustępujący najlepszym światowym wzorcom. Jego wdrożenie będzie sukcesywnie następować od roku 2010 i rozpocznie się od, powszechnie postulowanego przez świat akademicki, powrotu matematyki jako obowiązkowego przedmiotu maturalnego. Mamy wreszcie transparentny system dopuszczania podręczników do użytku szkolnego oraz klarowny plan doskonalenia systemu ich recenzowania” – czytamy w oświadczeniu. W związku z tym, prof. Marciniak postanowił wrócić do swojego poprzedniego zajęcia - pracy naukowej w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego.

MEN, 25.08.2009
A.B./A.D., 25 sierpnia 2009

Zobacz też:
Dyskalkulia: zaburzenie czy humbug?

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży