Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Zmiana systemy finansowania oświaty –inicjatywa Związku Miast Polskich

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Związek Miast Polskich chce wystąpić z inicjatywą legislacyjną zmieniającą system finansowania oświaty w Polsce. Marek Miros, burmistrz Gołdapi i wiceprezes Związku Miast Polskich proponuje, aby budżet centralny wypłacał wynagrodzenie nauczycieli a samorządy inwestowałyby w szkołę, utrzymywały budynki i infrastrukturę. Samorządowcy chcą także, aby ZUS przejął świadczenia chorobowe dla nauczycieli i wypłacanie im ekwiwalentu za roczny urlop dla poratowania zdrowia.

Samorządowcy od dawna podkreślają, że system finansowania oświaty wymaga reformy. Na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego samorządowcy domagali się systemowej debaty na temat systemu finansowania oświaty. Głównym problemem są płace nauczycieli.

Strona samorządowa symbolicznie negatywnie zaopiniowała projekt rozporządzenia w sprawie podziału części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2012, jako sygnał, że należy niezwłocznie przystąpić do prac nad zmianami systemu wynagradzania nauczycieli.

O ważności debaty o sprawach oświatowych przekonani są minister administracji Michał Boni i minister edukacji Krystyna Szumilas.

O konieczności zmiany zasad naliczania subwencji oświatowej przekonani są samorządowcy i związkowcy. Ci ostatni nie chcą jednak, aby zmiana spowodowała obniżenie wynagrodzeń nauczycieli.

Serwis Samorządowy PAP, 30.11.2011, Rzeczpospolita, 4.12.2011, Dziennik Gazeta Prawna, 6.12.2011
A.B./A.D., 6 grudnia 2011

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży