Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Zbyt niskie wynagrodzenia egzaminatorów

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Trwa spór na temat sposobu obliczania wynagrodzeń za maturę ustną. Po orzeczeniu Sądu Najwyższego uznającego, że wszystkim nauczycielom za maturę ustną trzeba płacić jak za nadgodziny, MEN przygotowało instrukcję dla samorządów, w której określiło minimalne stawki. Według instrukcji egzaminatorzy dostaną (w zależności od stopnia awansu zawodowego i wykształcenia) od 12 do 29 zł za 45 minut egzaminu, ale do wypłaty liczy się jedynie czas odpytywania ucznia, bez czynności dodatkowych.

Jednak zdaniem nauczycieli nie uwzględniono czasu niezbędnego na losowanie pytań, przygotowanie ucznia, uzgodnienia jego oceny czy spisania protokołów.

ZNP wystosował list do Ministra Edukacji w sprawie zaniżonych wypłat dla egzaminatorów. W odpowiedzi wiceminister Sylwia Sysko-Romańczuk na konferencji prasowej 18 czerwca stwierdziła, że oskarżenia ZNP wynikają z niezrozumienia istoty proponowanych przez MEN rozwiązań. Potwierdziła jednak, że funkcjonujące obecnie rozwiązania są doraźne a projekt wypłat za egzaminy zostanie uporządkowany w przyszłym roku.

Oświadczenie MEN jest dostępne na stronie www.men.home.pl.

Gazeta Wyborcza, MEN 19.06.2007
I. D., 24 czerwca 2007

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży