Zarobki nauczycieli są zbyt niskie uważa Prezes ZNP

Rząd powinien skupić się na walce z obniżaniem statusu społecznego zawodu nauczyciela i dążyć do wzrostu wynagrodzeń pracowników oświaty, których siła nabywcza jest coraz mniejsza - napisał prezes ZNP Sławomir Broniarz w liście do premier Ewy Kopacz z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

"O kształtowaniu umiejętności uczniów nie można mówić w oderwaniu od pozycji publicznych szkół samorządowych, warunków nauki, statusu zawodowego nauczycieli i ich autonomii. Tymczasem w ostatnich latach mamy do czynienia z obniżeniem prestiżu zawodu nauczyciela z powodu debaty publicznej, w której pedagodzy stali się jedynie - uciążliwym dla samorządów - >>kosztem<<. Pogorszyła się także sytuacja finansowa pracowników oświaty - od kilku lat pensje nauczycieli są na tym samym poziomie, a siła nabywcza ich płac jest coraz mniejsza. Potwierdza to opublikowany kilka dni temu raport Komisji Europejskiej, z którego wynika, iż wynagrodzenia nauczycieli wzrosły w 16 krajach europejskich, ale nie w Polsce" - czytamy w liście.

Głos Nauczycielski, 14.10.2014
A.B., 14 października 2014