Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Wniosek o Ustanowienie Roku Korczakowskiego

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak, wystąpił do Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu z wnioskiem o ustanowienie roku 2012 Rokiem Janusza Korczaka. Komisja poparła wniosek jednogłośnie.

W przyszłym roku przypada setna rocznica uruchomienia Domu Sierot - sierocińca dla dzieci założonego przez Janusza Korczaka i Stefanię Wilczyńską przy ul. Krochmalnej 92 (obecnie Jaktorowskiej 6) oraz 70 lat od tragicznej śmierci Korczaka w obozie zagłady w Treblince.

Minister edukacji zadeklarowała, że przyszłoroczny Sejm Dzieci i Młodzieży również będzie poświęcony postaci i ideom Korczaka. W obchody zamierza włączać się także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, poprzez działalność swoich instytucji: m.in. Instytutu Książki, który ma prawa do dzieł Korczaka, Instytutu Teatralnego czy Biblioteki Narodowej. Inne ministerstwa, które planują wydarzenie związane z Rokiem Korczaka to m.in. resort infrastruktury, które zapowiada wydanie znaczka pocztowego z Korczakiem; ministerstwo zdrowia, które chce promować prawa dziecka, jako pacjenta; resort nauki zapowiadający wprowadzenie myśli korczakowskiej na kierunki kształcenia. 

Biuro Rzecznika Praw Dziecka, 19 sierpnia 2011
A.B./A.D., 19 sierpnia 2011

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży