Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Wciąż malutko sześciolatków

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Większość rodziców wciąż nie chce, by ich sześcioletnie pociechy uczyły się w jednej klasie razem ze starszymi dziećmi – pisze Rzeczpospolita.

1 września naukę w szkołach rozpocznie nawet mniej sześciolatków niż w ubiegłym roku – wynika z sondy „Rz", przeprowadzonej wśród kuratoriów oświaty. MEN planował, że w 2012 do szkół pójdzie 40 proc. maluchów, tymczasem wg Rzeczpospolitej, będzie to zaledwie kilkanaście procent. Większość rodziców obawia się nieprzygotowania szkół i wybiera przedszkola. Nie widać też, zdaniem Rz, żeby resort edukacji podejmował działania, mogące realnie wesprzeć reformę obniżającą wiek rozpoczęcia nauki.

Z danych, jakie przesłało opolskie kuratorium oświaty, wynika, że na terenie województwa naukę w pierwszej klasie rozpocznie mniej niż 10 proc. sześciolatków – połowa tego, co w ubiegłym roku. W Lubelskiem i na Podlasiu będzie to ok. 14 proc., w Małopolsce ok. 15 proc., w województwie łódzkim ok. 16 proc., w świętokrzyskim ok. 17 proc. We wszystkich tych województwach będzie to o kilka procent mniej niż w roku ubiegłym. W Warszawie, gdzie rok temu do szkoły poszedł co drugi sześciolatek, w tym roku naukę rozpocznie co trzeci.

Lepsze statystyki niż w latach ubiegłych mają województwo pomorskie – ponad 28 proc., oraz warmińsko-mazurskie – 19 proc.

Rzeczpospolita opisywała także niedawno sprawę Oli, która jako sześciolatka rozpoczęła naukę w szkole na warszawskiej Białołęce. W szkole zachorowała na nerwicę, a kiedy rodzice z obawy o jej zdrowie chcieli ją przenieść do oddziału przedszkolnego, nie zgodziła się na to dyrekcja. Nie wyraziła też zgody na to, by pozostawić dziewczynkę na drugi rok w pierwszej klasie, tak by uczyła się ze swoimi rówieśnikami. Takiej sytuacji nie przewiduje bowiem prawo oświatowe. Wg Rz, to m.in. dlatego rodzice sześciolatków coraz częściej organizują się i wymuszają na lokalnych władzach politykę, która zapewni ich dzieciom naukę w przedszkolu.

W listopadzie 2011 roku z uwagi na zbyt małą liczbę sześciolatków, idących do szkół, MEN przesunął wprowadzenie obowiązku szkolnego dla sześciolatków z 2012 na rok 2014.

Rzeczpospolita, 10 sierpnia 2012
A.D., 10 sierpnia 2012

Zobacz też:
Sejm znowelizował Ustawę o systemie oświaty: sześciolatki w szkołach od 2014 roku (styczeń 2012)
Saga o sześciolatkach: kolejna odsłona. Sześciolatki do szkół od roku 2014? (listopad 2011)
Tylko około 17 % sześciolatków pójdzie do szkoły (wrzesień 2011)
Analiza: Obniżenie wieku szkolnego - uwagi po trzech latach (sierpień 2010)

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży