Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

W szkołach bez lekarzy dzieci bardziej chorują

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
System pediatrycznej opieki zdrowotnej kuleje. Aż 20 proc. polskich dzieci cierpi na przewlekłe schorzenia, w tym np. cukrzycę. Do lekarza trafiają dopiero w zaawansowanym stadium choroby.

Jak podaje Gazeta Prawna, kilka tygodni temu w woj. podlaskim i opolskim przeprowadzono akcję badania stanu zdrowia dzieci, u 20 proc. rozpoznano przewlekłe choroby, w tym: cukrzycę czy zaburzenia zdrowia psychicznego. Specjaliści alarmują, że ogółem aż 90 proc. ma tzw. uchybienia zdrowotne, czyli np. wadę postawy. Jeśli chodzi o opiekę stomatologiczną, jesteśmy zapóźnieni w stosunku do Europy Zachodniej o ok. 10 lat. Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia 80 proc. dzieci powinno mieć zdrowe zęby. W Polsce statystyka jest odwrotna – zaledwie 13 proc. sześciolatków nie ma problemów z próchnicą.

Problemy w pediatrii zaczęły się, gdy w latach 90. zlikwidowano tzw. wojewódzkie przychodnie matki i dziecka. Jednocześnie zrezygnowano z usług lekarzy szkolnych, a opiekę nad dziećmi przekazano lekarzom rodzinnym. Problem w tym, że tylko w nielicznych przychodniach POZ przyjmują pediatrzy. Na wizytę u specjalisty czeka się nawet miesiącami. W efekcie systematyczną opieką objęta jest jedynie wąska grupa dzieci.

Niedawno rzecznik praw dziecka Marek Michalak wystąpił (kolejny raz) do minister zdrowia Ewy Kopacz z apelem, by choć raz w roku każde dziecko w Polsce było badane przez pediatrę – najlepiej w szkole.

Gazeta Prawna, 4.05.2010
A.B./A.D., 4 maja 2010

Zobacz też:
Fatalny stan zdrowia polskich uczniów i uczennic (maj 2009)
Projekt rozporządzenia w sprawie opieki zdrowotnej nad uczniami (sierpień 2009)
W szkołach nie ma opieki medycznej (październik 2009)
Porozumienie w sprawie promocji zdrowia i profilaktyki problemów dzieci i młodzieży (listopad 2009)
Brak opieki pediatrycznej w szkole (grudzień 2009)
Poprawa higieny w szkołach przesunięta (kwiecień 2010)

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży