Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Trudne chwile „Radosnej szkoły”

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Liczba szkół, które chcą dofinansowania do przygotowań na przyjęcie sześciolatków, przerasta możliwości MEN. Ministerstwo edukacji może w tym roku wydać 40 mln zł na realizację programu “Radosna szkoła”, który ma pomóc w przygotowaniu placówek do rozpoczynającej się we wrześniu reformy obniżającej wiek szkolny.

Rządowy program "Radosna szkoła" zakłada, że budżet państwa sfinansuje zakup pomocy dydaktycznych dla uczniów klas I-III. W zależności od wielkości szkoła będzie mogła pozyskać 6 lub 12 tys. zł. Ze środków rządowych w połowie ma być również refundowane urządzenie placów zabaw.
Do 14 sierpnia 2009 r. zapotrzebowanie miało zostać przekazane do MEN, natomiast do 11 września 2009 r. potrwają prace nad oceną zaproponowanych inicjatyw, na podstawie których zostanie opracowany podział środków na poszczególne działania. Organy prowadzące szkoły publiczne i niepubliczne otrzymają wsparcie do połowy października 2009 r.

W ramach wieloletniego programu „Radosna szkoła” do 2014 roku w każdej szkole podstawowej może powstać bezpieczny plac zabaw, a do świetlic zostać kupione wyposażenie. W 2009 roku na realizację programu przeznaczono 40 mln zł. W 2010 r z budżetu państwa na ten cel ma trafić 150 mln zł, w 2011 r. - 150 mln zł, w 2012 r. - 488 mln zł, w 2013 r. - 234 mln zł, a w 2014 r. - 216 mln zł.

Tylko na Mazowszu do połowy sierpnia złożono ponad 1300 wniosków, na łączną sumę 22 mln zł. W sumie, jak podaje MEN, w sprawie dofinansowania pomocy dydaktycznych, pozwalających na urządzenie miejsc zabaw w szkołach, złożono 7,3 tys. wniosków na kwotę 62 mln zł. Wniosków o dofinansowanie budowy placów zabaw złożono 1,5 tys., na kwotę 66,8 mln zł; łącznie daje to blisko 130 mln zł.

MEN zapowiada, że w pierwszej kolejności realizowane będą wnioski o zakup pomocy. Pieniądze zostaną rozdzielone proporcjonalnie do liczby wniosków, jakie napłynęły z poszczególnych województw. Najwięcej wpłynęło ich z mazowieckiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.
Tymczasem w wielu szkołach nadal trwają remonty szkół. W dziewięciu tysiącach szkół, które w całym kraju, które uzyskały dofinansowanie z ministerialnego programu "Radosna szkoła" dopiero za kilka miesięcy zaczną się także prace adaptacyjne.

Jak podaje "Metro", w samej Warszawie kilkanaście podstawówek, które w wakacje miały być przebudowane, wciąż szuka inwestorów. Nie będą także remontowane wnętrza szkół, bo roboty ruszą wtedy, gdy dzieci będą już w szkołach.
Z danych zebranych przez dziennikarzy regionalnych wydań "Gazety Wyborczej" wynika, że nie jest najlepiej. Np. remont w bydgoskim Zespole Szkół przy ul. Koronowskiej ma się zakończyć w październiku, wciąż trwają też prace w kilku kieleckich placówkach.

Serwis Samorządowy PAP, 13.08.2009, Serwis Samorządowy PAP, 20.08.2009, Rzeczpospolita, 20.08.2009
A.B./A.D., 20 sierpnia 2009

Zobacz też:
Gminy nie mają pieniędzy na place zabaw programu „Radosna Szkoła”
Program „Radosna szkoła”

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży