Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Trudna debata o oświacie

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Wielogodzinna debata w Sejmie o stanie polskiej oświaty pokazała wyraźnie, że nie będzie łatwo wdrożyć zamierzeń MEN. Bez kompromisu z lewicą wszystkie plany mogą się rozwiać, także ten sztandarowy – obniżenie wieku obowiązku szkolnego.

Posłowie zasypali ministrów edukacji pytaniami na temat dowożenia pięcio i sześciolatków do szkół i przedszkoli, dopominali się wcześniejszych emerytur, wyrażali zaniepokojenie możliwymi zwolnieniami, związanymi z zapowiedzią zwiększenia pensum. Niepokój o możliwe obniżenie poziomu nauczania wyraził nawet poseł PO Cezary Urban, dyrektor najlepszego liceum w kraju. „Edukacja ogólna uczniów zostanie rozłożona na trzy lata gimnazjum i pierwszy rok szkoły ponadgimnazjalnej. Potem zacznie się profilowanie. Czy to nie zmusi nauczycieli, by równali w dół?” – pytał Urban.

Minister Hall zapewniła, że reformę wprowadzi stopniowo. „Rok po roku, krok po kroku, bez rewolucji” - powtarzała. W 2009 r. dotknie ona tylko dwa roczniki, zaczynające pierwszą klasę w szkole podstawowej i gimnazjum. Reforma ostatecznie ma się zakończyć dopiero w 2015 roku.

Na posiedzeniu w dniu 19.09 Sejm przyjął informację na temat stanu oświaty. Głosowanie odbyło się nad wnioskiem posła lewicy, który zaproponował odrzucenie informacji. W głosowaniu wzięło udział 423 posłów, 224 głosowało przeciwko odrzuceniu informacji, 193 – poparło wniosek, a 6 posłów wstrzymało się od głosu. Oznacza to, że Sejm przyjął informację na temat aktualnej sytuacji w polskiej oświacie.

MEN, 19.09.2008
I. D., 19 września 2008

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży