Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Tornister minister Hall

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Reporterzy z Radia RMF FM wręczyli 4 listopada minister Katarzynie Hall ważącą kilkanaście kilogramów żelazną kulę z łańcuchem oraz tornister. Kula miała symbolizować ciężar, jaki na co dzień muszą dźwigać polscy uczniowie i uczennice w wypełnionych podręcznikami tornistrach. Radiowcy razem z rodzicami napisali w tej sprawie petycję do MEN. W tej sprawie apelowali do resortu edukacji i ministra zdrowia m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich i Państwowa Inspekcja Sanitarna, która wyliczyła, że tornister pierwszoklasisty nie powinien ważyć więcej niż trzy kilogramy. W praktyce bywa nawet trzykrotnie cięższy.

Prawdopodobnie wkrótce ukaże się rozporządzenie, które ma obniżyć wagę książek. Minister edukacji zobowiąże wydawców, aby zaczęli stosować niskogramaturowy papier oraz miękkie okładki w podręcznikach szkolnych dla najmłodszych uczniów.

Regulacji w rozporządzeniu sprzeciwiają się wydawnictwa edukacyjne. Przekonują, że zapis i tak będzie martwy. – Intencje MEN są dobre, ale ten zapis w rzeczywistości niczego nie zmieni. Wydawnictwa od dawna przestrzegają obostrzeń o stosowaniu niskogramaturowego papieru, który jest nie tylko lżejszy, ale i tańszy – mówi Piotr Marciszuk, prezes Polskiej Izby Książki. Marciszuk przekonuje, że problem ciężkich podręczników leży gdzie indziej: – Trzeba by się zastanowić, dlaczego tak wiele różnych przyborów dzieci muszą zabierać na lekcje. Na całym świecie w szkołach uczniowie mają szafki, gdzie po zajęciach zostawiają wszystko, czego nie potrzebują w domu – tłumaczy.

Gazeta Wyborcza, Dziennik „Polska”, 6-7.11.2008
A. B./A. D., 4 listopada 2008

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży