Szkoły po powodzi – informacja MEN

Resort edukacji deklaruje, że środki na inwestycje są zabezpieczone. Samorządy mogą składać wnioski do MEN o dofinansowanie likwidacji szkód w obiektach szkolnych, według „Kryteriów podziału 0,6% rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2010".

Podczas majowej i czerwcowej powodzi zniszczeniu uległy 954 szkoły i placówki różnych typów, w tym 159 przedszkoli. Wartość zniszczeń resort szacuje na co najmniej 58,8 mln zł, a w przedszkolach – 8,2 mln zł.

Jak informuje MEN, rozmiar zniszczeń i szkód jest różny, od nieznacznych uszkodzeń i podtopień, szacowanych na kilka – kilkanaście tysięcy złotych, do całkowitego zniszczenia budynku i strat rzędu 1 mln zł. Kapitalnego remontu wymaga 67 szkół i 14 przedszkoli. Prawdopodobnie szacowana kwota zniszczeń jeszcze się powiększy, bo w niektórych zalanych szkołach nadal nie udało się przeprowadzić oględzin.

Resort edukacji poinformował również, że do tej pory kuratorzy oświaty zgłosili zapotrzebowanie na prawie 14,5 tys. edukacyjnych zasiłków powodziowych. Tysiąc złotych zasiłku powodziowego przysługuje uczniom, których rodziny zostały zakwalifikowane przez samorząd do otrzymania świadczenia wypłacanego przez władze gminne w wysokości do 6 tys. zł. Łącznie na edukacyjne zasiłki powodziowe zostanie przeznaczone 16 mln zł.

Natomiast na zorganizowanie dwutygodniowych wyjazdów wakacyjnych i edukacyjnych dla 4 tys. uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenów dotkniętych powodzią MEN zarezerwowało 5 mln zł. Pobyt dla uczestników jest bezpłatny.

Serwis Samorządowy PAP, 25.06.2010
A.B./A.D., 25 czerwca 2010