Szkolne olimpiady: zmiany sposobu finansowania

MEN zmieniło zasady organizacji ponad 30 konkursów przedmiotowych. Według MEN pieniędzy na olimpiady jest tylko nieznacznie mniej: w 2008 r. było to 6,7 mln zł, a w 2009 r. – 6,1 mln zł.

Jak podaje Rzeczpospolita, zmieniły się jednak zasady przyznawania pieniędzy. Organizatorzy olimpiad dostali dotację z MEN tylko na drugie półrocze 2009 roku. Kolejną – na pierwsze półrocze 2010 roku – resort ma przyznać dopiero po rozliczeniu poprzedniej.

Grzegorz Żurawski, rzecznik MEN, tłumaczy, że nowe zasady to wynik zaleceń po kontroli finansowania konkursów przeprowadzonej przez Kancelarię Premiera. Dodaje, że pieniądze na kolejne półrocze zostaną przekazane organizatorom w ciągu miesiąca od rozliczenia poprzedniej transzy.

MEN zdecydowało też, że organizatorzy zawodów w danym roku szkolnym będą wybierani w konkursie. Teraz co roku organizator może być inny. Olimpiada może się też nie odbyć. Zagrożona była np. z języka francuskiego, bo w czerwcu nikt się nie zgłosił do jej organizowania.

Po pytaniach „Rzeczpospolitej" MEN rozważa możliwość ogłoszenia konkursów na co najmniej kolejne dwa lata szkolne. Decyzja ma zapaść do marca.

Rzeczpospolita, 12.01.2010
A.B./A.D., 12 stycznia 2010