Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Szkolne obserwatoria astronomiczne

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
W województwie kujawsko-pomorskim powstanie przy szkołach 12 obserwatoriów astronomicznych. Pierwsze zaczną działać w 2009 roku. Astrobazy będą przy podstawówkach, w gimnazjach i liceach w mniejszych miejscowościach województwa.

„Toruń odpada, bo łuna od miasta jest tak wielka, że nic nie da się zaobserwować - mówi dr Piotr Wąż z Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. - W dużych miastach jest zresztą wiele możliwości rozwoju. A my chcemy dać szansę na liźnięcie poważnej nauki zdolnej młodzieży z prowincji”.

W każdym ośrodku znajdą się teleskop systemu Schmidt-Cassegraina o średnicy 304-356 mm z komputerem pokładowym i systemem GPS, teleskop słoneczny, zestawy okularów i filtrów do obserwacji, kamera CCD, lustrzanka cyfrowa, cyfrowa kamera wideo, komputer stacjonarny, laptop, projektor wideo o dużej jasności i kamera internetowa. Nie zabraknie też pomocy do nauki takich, jak: dziesięć obrotowych mapek nieba, wskaźnik laserowy, atlas nieba, cyfrowa stacja meteo. Koordynator merytoryczny przedsięwzięcia i nauczyciel matematyki Wiesław Skórzyński podkreśla, że takiej sieci obserwatoriów nikt dotąd nie budował.

Nad projektem pracują wspólnie pracownicy urzędu marszałkowskiego, naukowcy z UMK i Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz przedstawiciele toruńskiego planetarium i kuratorium oświaty. Koszt jednego ośrodka to ok. 150 tys. zł. Część pieniędzy popłynie z UE, bo program będzie wpisany na listę projektów kluczowych Regionalnego Programu Operacyjnego. Resztę dołoży urząd marszałkowski. Większość obiektów powinna być gotowa na przełomie 2009 i 2010 roku.

Gazeta Wyborcza, 16.12.2008
A.B./A.D., 16 grudnia 2008

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży